Anasayfa » Ahmet Çavuş Camii , Fatih
Ahmet Çavuş Camii - Ahmet Cavus Mosque
Ahmet Çavuş Camii - Ahmet Cavus Mosque

Ahmet Çavuş Camii , Fatih

Ahmet Çavuş Camii Tarihçesi

Ahmet Çavuş Camii, 17. yüzyılda Ahmet Çavuş tarafından yaptırılmıştır. Mimarı bilinmemektedir. İmamın anlattığına göre şimdiki caminin yerinde, medrese-cami iç içe olan bir bina bulunurmuş. Bu bina sonraları tekke olarak kullanılmış. Bina zaman içinde bakımsızlıktan harap olmuş ve birkaç duvar kalmıştır. Duvarlar arası bir zamanlar ahır olarak kullanılmış.

Adres:
Beyceğız Mah.
Lodos Sk No:4
Fatih Merkez/İstanbul

Koordinat:
41.026213, 28.942523
Enlem: 41°1′34.37″N (41.026213)
Boylam: 28°56′33.08″E (28.942523)

Yapılış Tarihi: 17.

Yaptıran: Ahmet Çavuş

Tadilat: 1988

Minare: 1

Kaç kişilik: 120

Ahmet Çavuş Camii’nin sokaktan avluya girince sağda, şimdi bahçe olan yerde yaşlı bir kadının yaşadığı bir dam bulunurmuş. 1973-1976 yıllarında ev yıktırılıp bahçe temizlenmiş. 1984 yılında da, Vakıflar İdaresi, eski fotoğraflara göre, binadan kalan duvarların yerine, halkın desteği ile şimdiki betonarme camiyi yaptırmıştır.

Ahmet Çavuş Camii, Ayniye Hatun Camii olarak da bilinir.

Avludan Ahmet Çavuş Camii’ne giriş için, kapı önünde küçük camlı bir mahal yaptırılmıştır. Harime ceviz kapı ile girilince, sağda müezzin mahalli ve imam odası, solda üst mahfile çıkan ahşap merdiven bulunmaktadır. Üst mahfili dört ahşap direk taşımaktadır.

Duvarları tuğladan, tavanı ahşap ve düzdür. Mihrap çini, minber ve kürsü ahşaptır. Bütün duvarlar, yerden bir metre yüksekliğinde ahşap lambri ile kaplanmıştır. Sağ duvarda üstü oval iki pencere, sol duvarda kare iki pencere bulunmaktadır. Pencere farklılıklarının sebebi, kare pencerelerin sonradan yapılması olarak gösterilmiştir.

Ahmet Çavuş Camii’nin soluna doğru ortada beton bir direk bulunmaktadır. Bu direk, sol tarafa 1988 yılında camiye yapılan ilave kısım dolayısıyla dikilmiştir. Yapı bu suretle 1/3 oranında büyümüştür.

Çatısı kiremitle örtülü camide, beş saf sırasında 120 kişi namaz kılabilmektedir.

Ahmet Çavuş Camii’nin minare yıkık iken, 1988 yılında, kaidesi ve şerefesi taş, gövdesi tuğla olarak yapılmıştır.

Ahmet Çavuş Camii’nin Bahçesinde imam lojmanı, lojman altında tuvalet ve abdest alma yerleri mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir