Anasayfa » Ahmet Emir Buhari Camii , Fatih
Ahmet Emir Buhari Camii - Ahmet Emir Buhari Mosque
Ahmet Emir Buhari Camii - Ahmet Emir Buhari Mosque

Ahmet Emir Buhari Camii , Fatih

Ahmet Emir Buhari Camii Tarihçesi

Ahmet Emir Buhari Camii’nin yerinde daha evvel “Emir Buhari Tekkesi” bulunurdu. Bu tekke-mescid, Ahmet Buhari tarafından II. Beyazıt’ın desteğiyle, muhtemelen 1516 yılında yaptırılmıştır. Bu zat, Anadolu’ya Nakşibendi tarikatını getiren Molla İlâhî’nin pirdaşı Şeyh Emir Buhari adıyla tanınan kişidir.

Adres:
Akşemseddin Mh.
34091 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.020114, 28.946300
Enlem: 41°1′12.41″N (41.020114)
Boylam: 28°56′46.68″E (28.9463)

Yapılış Tarihi: 1516

Yaptıran: Ahmet Buhârî

Tadilat: 1965

Minare: 1

Kaç m²: 250 m²

Emir Buhârî Tekke Mescidi olarak da bilinir.

Tekke-mescide, IV. Murat’ın sadrazamlarından Bayram Paşa minber koydurarak camiye çevirtmiştir. Şeyh Emir Buhârî ise 1584 yılında vefat etmiş, 1779 yılında da avluya türbesi yaptırılmıştır. 1918 yılında meydana gelen büyük yangında cami tamamen yanmıştır. Bu tesisten günümüze türbeden başka hiçbir eser kalmamıştır.

Tekkenin karşısında bulunan on altı adet derviş hücresi ile tekke birimleri, 1970’li yıllara kadar harabe halinde görülmekte idi. Bu alanda halen Fatih Belediyesi Hesap İşleri Müdürlüğü binası bulunmaktadır. Eski yapının yerine tekrar cami yapımı için kurulan dernek vasıtasıyla 1963-1965 yılları arasında, bugünkü Emir Buharî Camii yaptırılmıştır. Bu yapının eski mescid ile hiçbir benzerliği bulunmamaktadır.

Ahmet Emir Buhari Camii dikdörtgen planlı, 250 m² alana sahip, kâgir ve iki katlı bir yapıdır. Tavanı düz, çatısı kiremitlidir. Zemin katında abdest alma yerleri, onun arkasında imam lojmanı bulun-I maktadır. Mermer merdivenle üst katta çıkılır. Önü camla kaplı, duvarları çinili son cemaat yerine girilir. Buradan ahşap bir kapı ile asıl ibadet yerine (harime) geçilir. Kadınlar mahfili, son cemaat yerinin üzerinde olup, buradaki merdivenle çıkılmaktadır. Harime bakan tarafındaki korkulukları alçıdan yapılmıştır. Caminin mihrabı çini, minber ve kürsüsü mermerden yapılmıştır. Sol duvarlardaki pencereler tuğla ile örülerek kapatılmıştır. Sağ duvarda alt ve üst sıralarda üçer pencere, mihrap duvarında altta iki, üstte üç pencere bulunmaktadır. Bütün duvarlar yerden itibaren yarım metre ahşap lambri ile kaplanmıştır. Tavan düz olup, çimento sıvalıdır.

Ahmet Emir Buhari Camii’nin betondan yapılmış minaresi, caminin sağ tarafında olup tek şerefelidir.

Ahmet Emir Buhari Camii’nin bahçedesinde 1959 yılında onarım gören Emir Buhârî’nin türbesi ve 19. yüzyıl sadrazamlarından Ahmet Cevat Paşa’nın (Ö.1900) türbesi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir