Anasayfa » Akbıyık Camii , Fatih
Akbıyık Camii - Akbiyik Mosque
Akbıyık Camii - Akbiyik Mosque

Akbıyık Camii , Fatih

Akbıyık Camii Tarihçesi

Akbıyık Camii, Hacı Bayram Veli halifelerinden İstanbul fethine katılmış, Fatih Sultan Mehmet dönemi devlet adamlarından, şair Akbıyıklı Mehmet (veya Ahmed Muhyiddin) Efendi ö. 1488) tarafından yaptırılmıştır. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor. Ancak yaptıranın fethe katılması ve vakfiyesinin 1464 yılında tertip olunması dikkate alınırsa caminin 1453- 1464 yılları arasında yapıldığı anlaşılmaktadır.

Adres:
Sultan Ahmet Mh.
34122 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.003372, 28.979294
Enlem: 41°0′12.14″N (41.003372)
Boylam: 28°58′45.46″E (28.979294)

Yapılış Tarihi: 1453 – 1464

Yaptıran: Şair Akbıyıklı Mehmed

Tadilat: 1950

Mimari: Osmanlı

Minare: 1

Kaç m²: 192 m²

İstanbul’un en güney ucunda yer alması dolayısıyla da “Kâbeye en yakın cami” ünvanı da kullanılmıştır. Cami aynı zamanda, “İmamü’l-Mesâcid”, yani “Mescidlerin imamı” lakabıyla da anılır. Zira İstanbul’da ilk ezanlar bu camide, sonra diğer camilerde okunurdu.

Camide, Darüssaâde Ağası (Harem Ağası) Mustafa Ağa, bir minber yaptırarak mescidi camiye çevirtmiştir. Zaman içinde Abdurrahman isimli bir zat cami arsasında bir mektep, Mehmet Yazıcı isimli kişi de şadırvan yaptırmıştır. Yapı zaman içinde birtakım tamirler geçirmiş, çevresine bazı hayır eserleri de yapılarak küçük bir külliye haline getirilmiştir. 1866 yılında, eski boyutlar korunarak yeniden inşa edilmiştir. Son dönemde avluda bulunan mektebin zemin katının tekke olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Ayrıca bazı kaynaklarda bu yapı Çarhacı Ahmet Efendi Tekkesi ismi altında gözükmektedir.

Son olarak 1950’de, Türkiye Anıtlar Derneği ve halkın yardımları ile cami yenilenmiştir. Günümüzdeki yapı ise, ilk halinden çok farklı bir şekil almıştır.

Kâgir duvarlı, ahşap çatılı caminin iç alanı 192 m²’dir. Kapalı vaziyetteki son cemaat yerinin üzerinde kadınlar mahfili bulunur. Ahşaptan olan mihrap ve minber eklektik tarzındadır. Minare kurşun kaplı, ahşap külâhlı ve tek şerefelidir. Tavan ahşap olup beyaza boyalıdır. Duvarlarda dikdörtgen tek sıra pencereler sıralanmıştır.

Toprak altından çıkarılan H.814 tarihini taşıyan kabir taşının Akbıyık Dede’ye ait olduğu tahmin edilmiştir. Cami avlusuna onun adına bir türbe yapılmıştır. Avluda ayrıca Akbıyık Camii Yaşatma Derneği’nin bir binası ve imam evi bulunmaktadır. Avluda abdest alma yerleri ve tuvaletler yer almıştır.

Kumkapı balık halinin bahçesinde yapılan bir cami, sur içi İstanbul’unun en güney cami olmuş ve Akbıyık Camii’nin “en güney camisi” ünvanını almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir