Anasayfa » Akseki Camii , Fatih
Akseki Camii - Akseki Mosque
Akseki Camii - Akseki Mosque

Akseki Camii , Fatih

Akseki Camii Tarihçesi

Akseki Camii, İstanbul’un fethine katılmış ulemadan Akseki Kemalettin Efendi tarafından 1453 yılında inşa ettirilmiştir.

Akseki Kemalettin Mescidi ve Dal Mescidi gibi adları da mevcuttur. Hırka-i Şerif Camii’nin hemen batısındadır.


Adres:
Hırkai Şerif Mh.
34091 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.022242,28.941487
Enlem: 41°1’20.33¨N (41.022315)
Boylam: 28°56’29.11¨E (28.94142)

Yapılış Tarihi: 1453

Yaptıran: Akseki Kemaleddin Efendi

Tadilat: 1898

Minare: 1

16. yüzyıl sonlarında Reisülküttab Dal Mehmet Efendi tarafından ahşap olarak yenilenmiştir. Uzun müddet bakımsızlıktan harap olan mescidi, 1898 yılında da Rıfai tarikatı şeyhlerinden ve maliye memuru Hacı Şevki Aşki Efendi yine ahşap olarak yeniden inşa ettirmiştir. Böylece mescid son şeklini almıştır. Bu tamirler sırasında mescide minare ve minber eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Son yıllarda aslına uygun ve ahşap olarak tekrar yenilenmiştir. Ahşap olan yapının giriş kapısı Eski Ali Paşa Caddesi’nde olup, Akseki Mescidi Sokağı’nda ise etrafı alçak duvarla çevrilmiş haziresi bulunmaktadır.

Akseki Camii, Dikdörtgen (11×7,20m) planlı mescide, kapalı ve küçük iki katlı olan son cemaat yerinden girilmektedir. Mescidin sağ ve sol duvarlarda uzun üçer, mihrap duvarında iki pencere bulunmaktadır. Mihrap, minber ve vaaz kürsüsü ahşaptır.

Kuzey duvarı boyunca uzanan üst mahfil, iki ahşap direk üzerinde olup, önünde ahşap korkuluğu bulunmaktadır. Ahşap tavanın göbeği, yedi kollu bir yıldız şekli ile süslenmiştir.

Çatı kiremitle örtülüdür. Minare sağda, son cemaat yeri ile harimin birleştiği yerdedir. Kaidesi kesme taş ve tuğladan, gövde tuğla ile örülmüştür. Şerefesi kesme taştan, külahı kurşunla kaplanmıştır. Minarenin girişi mescid içindendir.

Her üç baninin mezarları, mescidin mihrap duvarı önündedir. Çok yakınında Hırka-i Şerif ve diğer camiler olduğundan cami halen Kur’an kursu olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir