Anasayfa » Altay Camii , Fatih
Altay Camii - Altay Mosque
Altay Camii - Altay Mosque

Altay Camii , Fatih

Altay Camii Tarihçesi

Altay Camii, Şeyhülislam Debbağzade Mehmet Efendi tarafından 1669-1670 yılları arasında yaptırılmıştır. Hatta kendisi görevinden azledildiği yıllarda bu camiyi yaptırmıştır. Kendisi sonraki yıllarda iki defa daha Şeyhülislam olmuş ve 1702 yılında vefat etmiştir. Mezarı ise Sultan Selim Çarşısı yakınındaki kendi medresesinin avlusundadır.

Ahşap bir yapı olan Altay Camii, yıllar içinde tamirler görmüşse de 1920’li yıllarda harabe haline dönüşmüştür. Daha sonra yeri temizlenmiş ve arsa haline gelmiştir. 1970’li yılların sonlarında kurulan Cami Yaptırma Derneği, halkın desteği ve Vakıflar İdaresi’nin kontrolü ile 1983 tarihinde inşaat başlatılmış, 1984 tarihinde bitirilmiştir.

Adres:
Hırkai Şerif Mh.
34091 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.023183, 28.943004
Enlem: 41°1′23.46″N (41.023183)
Boylam: 28°56′34.81″E (28.943004)

Yapılış Tarihi: 1669-1670

Yaptıran: Şeyhülislam Debbağzade Mehmet Efendi

Tadilat: 1984

Minare: 1

Kaç m²: 300 m²

Kaç kişilik: 250

Altay Camii avlusu, pasaj üzerine oturtulmuştur. Bu yüzden cami yüksek zemin üzerindedir. Altay Caddesi’ne açılan kapıdan birkaç mermer basamakla avluya girilmektedir. Caminin önünde yer alan son cemaat yeri iki kısımdır. Avludan sağ köşeden girilen kapı ile hanımlara ait namaz mahalline girilmektedir. Sol köşedeki kapıdan da üç aralıklı, dört sütunlu, camlı çerçeve ile kapatılmış, üç kubbeli son cemaat yerine girilmektedir.

Son cemaat kapısının tam karşısındaki ceviz kapıdan asıl ibadet yerine girilmektedir. Harimin duvarları, son cemaat yeri gibi kesme taşla örülmüş, ancak ondan biraz daha yüksek yapılmıştır. Harimin üzerindeki kubbe, sekiz köşeli penceresiz bir kasnak üzerine oturtulmuş, üzeri de kurşunla kaplanmıştır. Mihrap, Kütahya çinileri ile bezenmiş olup, minber ve kürsü ahşaptan yapılmıştır. Girişin sağında müezzin mahalli bulunmaktadır. Üst mahfil yoktur. Sağ ve sol duvarlarda alt sırada iki, üstte iki, mihrap duvarında sağda ve solda birer pencere bulunmaktadır. Alt pencerelerin üzerlerinde de birer üst pencere daha mevcuttur.

Altay Camii’nin içi, 100 m² olup, beş sıra safta 250 kişi namaz kılabilmektedir. Avlu ise 200 m²’dir. Zemindeki dükkânların altında otoparkı mevcuttur. Dükkân kiraları 1993 yılına kadar cami ihtiyaçlarında kullanılmış, bu yıldan sonra da Vakıflar İdaresine devredilmiştir.

Avlunun sol tarafında yer alan minare de kesme taştan örülmüştür ve tek şerefelidir. Avluda imam ve müezzin için lojman, küçük bir mezarlık, abdest alma yeri ve tuvaletler mevcuttur.

Debbağzâde Hacı Piri Mehmet Efendi, Şeyh Mahmut Efendinin oğludur. Şam, Edirne ve İstanbul kadılığı, Anadolu ve Rumeli kazaskerliği yapmıştır. Yedikule’de surlara yakın olan Kuş Yuvası isimli
escidi de kendisi yaptırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir