Anasayfa » Arakiyeci Mehmet Ağa Camii , Fatih
Arakiyeci Mehmet Ağa Camii , Fatih - Arakiyeci Mehmet Aga Mosque
Arakiyeci Mehmet Ağa Camii , Fatih - Arakiyeci Mehmet Aga Mosque

Arakiyeci Mehmet Ağa Camii , Fatih

Arakiyeci Mehmet Ağa Camii Tarihçesi

Arakiyeci Mehmet Ağa Camii Fatih ‘de Arakiyeci Mehmet Ağa tarafından 1520 tarihinde mescid olarak yaptırılmıştır. Ahşap olarak yapılan mescidin minberini, Sadrazam Maktül İbrahim Paşa’nın mühürdarı Reis Abdullah Efendi koydurarak camiye tebdil etmiştir. Uzun yıllar bakımsız kalan cami 1951-1958 yılları arasında betonarme olarak yenilenmiştir.


Adres:
Mevlanakapı Mh.
34104 Fatih/İstanbulKoordinat:
41.012109, 28.925168
Enlem: 41°0′43.59″N (41.012109)
Boylam: 28°55′30.6″E (28.925168)

Yapılış Tarihi: 1520

Yaptıran: Arakiyeci Mehmet Ağa

Tadilat: 1958

Minare: 1

Kaç m²: 180 m²

Takyeci Mehmed Ağa Camii ve Yeni Çeşme Camii gibi adlarla da anılır.

Avluyu geçerek son cemaat yerine girilir. Dört saf sırası olan son cemaat yerinde, imam odası ve üst mahfile çıkış merdivenleri bulunmaktadır. Ahşap camlı bir kapı ile harime girilir. Harimin sağ ve solunda ahşap korkuluktu müezzin mahalleri vardır. Bu mahallerin üzerinde de, yine ahşap korkuluklu betonarme üst mahfil bulunur. Harim altı saf sırasına sahip ve 113 m²’dir.

Arakiyeci Mehmet Ağa Camii Mihrap alçı, minber ve kürsü cilâlı ahşaptır. Düz tavan beyaz badanalıdır. Her duvarda ikişer altta, ikişer üstte pencere vardır. Bütün duvarlar pencere üstlerine kadar çini ile kaplanmıştır.

Avluda solda imam lojmanı, zemin altında tuvalet ve abdest alma mahalleri vardır.

Caminin sağında olan minare 1958 yılında yapılmış olup, mozaik kaplamalıdır. Tek şerefeli ve külâhı kurşun kaplamalıdır. Haziresi ile birlikte avlu 180 m²’dir.

Arakiyeci Mehmet Ağa, 1543 yılında vefat etmiş ve mihrabın önüne defnedilmiştir.

Bir Yorum

  1. Ali Koç Elegeçmez

    Arakiyeci Mehmet Ağa Camii’nin bitişik arka kısmına, içinde ;fıskiyelerinden gün boyu su fışkıran havuzu, mahalle sakinlerinin oturup dinlenebilecekleri bankları , her yaş insanın spor yapabileceği spor aletleri ve bol çiçekleri olan güzel bir park yapılmıştır…
    Caminin önüne ve çevresine salı pazarı esnafı sergilerini açarlar…cami cemaati pek kalabalık olmaz..Nostalji kokan çok şirin bir camidir….Cami dışında 0smanlı’dan kalma , suyu akmayan bir de çeşme mevcuttur…Görülmesi tavsiye olunur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir