Anasayfa » Aziz Mahmud Hüdai Efendi Camii
Aziz Mahmud Hüdai Efendi Camii - Aziz Mahmud Hüdai Efendi Mosque
Aziz Mahmud Hüdai Efendi Camii - Aziz Mahmud Hüdai Efendi Mosque

Aziz Mahmud Hüdai Efendi Camii

Aziz Mahmud Hüdai Efendi Camii Tarihçesi

Üsküdar’da bulunan Aziz Mahmud Hüdai Efendi Camii’nin banisi, Mihribah Sultan ve Rüstem Paşa’nın kızı Ayşe Hanım Sultan’dır. Eser 1594 tarihinde Aziz Mahmud Hüdai Efendi adına yapıldığından, bu isimle anılmaktadır.
Aziz Mahmud Hüdai Efendi Camii, bir bakıma Hırka-i Şerif’in Fatih’e kattığı manevi zenginliğin bir benzerini Üsküdar’a katmıştır. Cami, çevresindeki imaret, türbe, kütüphane, hünkar mahfili, çeşme, derviş hücreleri, şeyh evi, fırın ve bir hamamdan oluşmaktadır.


Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mh. 34672 Üsküdar/İstanbulKoordinat:
41.023158,29.009083
Enlem: 41°1’23.37¨N (41.023158)
Boylam: 29°0’32.7¨E (29.009083)

Yapılış Tarihi: 1594

Yaptıran: Mihribah Sultan ve Rüstem Paşa’nın kızı Ayşe Hanım Sultan

Tadilat: Devam ediyor.

Minare: 1

Aziz Mahmud Hüdai Efendi Camii, yaklaşık 10.000 metrekarelik çok geniş bir alana yayılan bu külliye, Aziz Mahmud Hüdai Efendi ve Mektep sokaklarına açılan avlu kapılarından girilmektedir. Kapının sağ tarafında Kethüda Mehmet Paşa’nın, sol tarafında ise Hüdai EFendi’nin iki çeşmesi vardır. Yine aynı yerde bulunun iki ahşap meşrutadan sağdaki Kapıcı Baba’nın meşrutasıdır.

Merdivenli bir yokuş olan avlunun biraz ilerisinde, sağ tarafta bir hazire, sol tarafta şeyhler kabristanı yer almaktadır. Soldaki meşrutanın yanında, tonoz damlı ve kapısı kesme taş söveli katipler odası bulunmaktadır.

Vaktiyle burada, dergahın çok büyük olan gelir giderlerinin hesapları yapıldığı gibi, kıymetli mücevheratın da saklandığı bilinmektedir. Hazine dairesi de denilen bu dairedeki yevmiye defterleri, 1976 senesinde Hüdai Efendi Türbesi’ne taşınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir