Anasayfa » Bezzazi Cedid Camii , Fatih
Bezzazi Cedid Camii - Bezzazi Cedid Mosque
Bezzazi Cedid Camii - Bezzazi Cedid Mosque

Bezzazi Cedid Camii , Fatih

Bezzazi Cedid Camii Tarihçesi

Bezzazi Cedid Camii, 16. yüzyılda Bezzâz-ı Cedid Ali Paşa tarafından mescid olarak yaptırılmıştır. Ali Paşa, Enderun’da Sır Kâtibi olarak çalışmıştır. Devlet adamlarından Mehmet Emin Ağa, minber koydurarak cami olmasını sağlamıştır.

Adres:
Mercan Mh.
34116 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.014505, 28.967164
Enlem: 41°0′52.22″N (41.014505)
Boylam: 28°58′1.79″E (28.967164)

Yapılış Tarihi: 16. Yy.

Yaptıran: Bezzâz-ı Cedid Ali Paşa

Tadilat: 1990

Minare: 1

Bezzazi Cedid Camii, 1990 yılında yenilenmiştir. Caminin giriş kapısının bulunduğu sokak yokuş olduğundan avlu altına gelen kısma tuvaletler yapılmıştır. Kot farkından dolayı, Uzunçarşı cephesinde duvar yerine dükkânlar oluşturulmuştur.

Bezzazi Cedid Camii’nin giriş kapısına, Havancı Sokak’tan 10-15 basamaklı mermer merdivenle çıkılır. Dolayısıyla diğer birçok camide olduğu gibi giriş kapısı harim duvarı karşısından değil, sağ duvar başlangıcından mümkün olmuştur. Son cemaat yerinden sonra harime girilir. Harimin bütün duvarlarında altta ikişer, üstlerde birer pencere bulunmaktadır. Üst mahfile, harimdeki demir döner merdivenle çıkılmaktadır. Üst mahfil harime iki saf sırası kadar uzanır ve iki yuvarlak beton sütun üzerindedir.

Minber ve kürsü ahşaptan yapılmıştır. 1990 yılında iç duvarlar, alt pencere üstlerine kadar çini ile kaplanırken mihrap da aynı şekilde çini ile kaplanmıştır.

Taş ve tuğla karışımı yapılan caminin, tek şerefeli bir minaresi vardır. Minare de yine taş ve tuğla karışımı örülmüş, külahı kurşun kaplıdır.

Bezzazi Cedid Camii, genelde semt esnafınca kullanılmakta olduğundan namaz saatleri dışında kapalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir