Anasayfa » Cafer Ağa Camii , Fatih
Cafer Ağa Camii - Cafer Aga Mosque
Cafer Ağa Camii - Cafer Aga Mosque

Cafer Ağa Camii , Fatih

Cafer Ağa Camii Tarihçesi

Cafer Ağa Camii, Fatih Sultan Mehmet döneminin (1451-1481) ileri gelen devlet adamlarından Yusuf Fakih Efendi tarafından mescid olarak yaptırılmıştır. Zaman içinde bakımsızlıktan harap olan mescidi 1516 yılında ocak ağalarından Yaya Başı Cafer Ağa yeniden yaptırmıştır.

Adres:
Balat Mh.
34087 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.028548, 28.948646
Enlem: 41°1′42.77″N (41.028548)
Boylam: 28°56′55.13″E (28.948646)

Yapılış Tarihi: Fatih Devri

Yaptıran: Yusuf Fakih Efendi

Tadilat: 1970

Minare: 1

1679 yılında da Hamamî Halil Ağa minber koydurarak mescidi cami durumuna getirmiştir. Halil Ağa, ayrıca, bu caminin yakınında aldığı arsaya, bir mektep ve İnadiye Hamamı yaptırmıştır. Hamamı kendisi işletmiş ve gelirini de camiye vakfetmiştir.

Diğer ismi, Yusuf Fakih Mescidi’dir.

Giriş kapısının üzerindeki kitabeye göre, 1899 yılında II. Abdülhamid’in yakınlarından Şeyh Seyyid Ahmet Safi Efendi, ölen kardeşi Seyyid Mehmet Nureddin adına binayı yeniden inşa ettirdiği yazılıdır. Yapıya da Hüdâiyye Tekkesi adı verilmiştir. Böylece yapı, mescid-tekke hüviyetini kazanmıştır. Tekkelerin kapatıldığı 1925 yılından sonra, mescid olarak hizmete devam etmiştir. Çok harap hale gelmiş cami, 1970 yılında yıktırılarak betonarme olarak yeniden yaptırılmıştır.

Avludan, küçük bir ayakkabılığı müteakip son cemaat yerine ve takiben dikdörtgen planlı harime girilir. Mihrap çini, minber ve vaaz kürsüsü ahşaptır. Duvarlar yerden yarım metre yüksekliğinde lambri ile kaplanmıştır. Her duvarda uzun ikişer pencere vardır. Tavan düz olup kalem işlemesi ile süslenmiştir. Ahşap korkuluktu kadınlar mahfilini harimde iki beton direk taşımaktadır.

Betondan yapılmış minare, caminin sağındadır. Şerefe de beton olup, altı mukarnaslıdır. Minare girişi son cemaat yerindendir.

Avluda, imam lojmanı ve şadırvandan başka, yer altında tuvaletler vardır.

Cafer Ağa Camii’nin mihrap duvarı önündeki hazirede, Cafer Ağa’nın mezarından başka birkaç mezar daha vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir