Anasayfa » Cafer Subaşı Camii , Fatih
Cafer Subaşı Camii - Cafer Subasi Mosque
Cafer Subaşı Camii - Cafer Subasi Mosque

Cafer Subaşı Camii , Fatih

Cafer Subaşı Camii Tarihçesi

Subaşı Cafer Ağa tarafından yaptırılan Cafer Subaşı Camii’nin inşa tarihi tam olarak bilinmemektedir. 1941 yılında çıkan yangında tamamen yanmıştır. 1955 yılında, mahalle sakinlerince kâgir ve kare planlı olarak yeniden yaptırılmıştır. Geniş saçağın altı betonarme kirişle çevrilmiş, onun altından itibaren taş örme başlamıştır. Camcı Mescidi olarak da bilinir.

Adres:
Balat Mh.
34083 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.028383, 28.950420
Enlem: 41°1′42.18″N (41.028383)
Boylam: 28°57′1.51″E (28.95042)

Yapılış Tarihi: Bilinmiyor.

Yaptıran: Subaşı Cafer Ağa

Tadilat: 1955

Minare: 1

Küçük bir taşlıktan ibaret olan avludan yapıya, birkaç basamakla önce son cemaat yerine girilir. Cafer Subaşı Camii’nin basamaklarının üstünde sundurması ve tek namaz safı olan son cemaat yeri sonradan ilave edilmiştir.

Cafer Subaşı Camii’nin iç duvar etekleri, alt pencereye kadar ahşap lambri ile kaplanmıştır. Tavanı düz beton, mihrabı çini, vaaz kürsüsü beton, minberi ahşaptır. Sol duvarda mihrap duvarına kadar ve giriş kapısının bulunduğu duvar boyunca uzanan üst mahfil betonarme olarak yapılmıştır. Girişin sağında, ahşap korkuluklu müezzin mahalli ve yanında minare giriş kapısı bulunmaktadır. Her duvarda altlı-üstlü ikişer penceresi vardır. Beş namaz saf yerinin bulunduğu camide seksen kişi namaz kılabilmektedir.

Sağ arka köşede olan minare, tuğladan örülmüş, üzeri çimento ile sıvanmıştır. Şerefesi taş, külahı kurşun kaplamalıdır. Avluda abdest alma muslukları minarenin yanında imam lojmanı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir