Anasayfa » Cambaziye Camii , Fatih
Cambaziye Camii - Cambaziye Mosque
Cambaziye Camii - Cambaziye Mosque

Cambaziye Camii , Fatih

Cambaziye Camii Tarihçesi

Fatih Sultan Mehmet dönemi devlet adamlarından olan Canbaz Mustafa Ağa tarafından mescid olarak yaptırılmıştır. Cambaziye Camii’nin yapılış tarihi bilinmemekle beraber, Mustafa Ağa’nın ölüm tarihinin 1485 olması dolayısıyla cami bu tarihten önce yapıldığı söylenebilir.

Adres:
Aksaray Mh.
34096 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.007393, 28.943264
Enlem: 41°0′26.61″N (41.007393)
Boylam: 28°56′35.75″E (28.943264)

Yapılış Tarihi: Fatih DEvri

Yaptıran: Canbaz Mustafa Ağa

Tadilat: 1977

Minare: 1

Diğer ismi, Canbaziye Mescidi’dir.

Mescide, İzmit gümrükçülerinden olana Kuru Ahmet Efendi tarafından minber koydurularak cami haline getirtmiştir. 1940 yılında kadro harici bırakılan cami bakımsızlıktan harap olmuş, dört duvar halinde iken halkın yardımları ile yeniden inşa edilmiş ve 1977 yılında ibadete açılmıştır.

Cambaziye Camii; mektebi, medresesi ve tekkesi ile birlikte yapılmışsa da bunların nerede ve ne zaman ortadan kalktığı bilinmemektedir.

Sokağa tek cephesi olan küçük bir avlusu vardır. Tuğla ile yapılmış avlu duvarının üstü demir parmaklıklı olup, ortada yine demir olan kapıdan avluya girilir. Solda abdest alma muslukları, karşıda tuvaletler vardır.

Avlunun sağında bulunan caminin önüne etrafı açık bir sundurma yapılmıştır. Buradan dört metre derinliği olan son cemaat yerine, oradan da ahşap ve cilâlı bir kapı ile harime girilir. Girişte sağ ve solda müezzin mahalleri olan cami dört saf sırasından ibarettir. Giriş kapısı ve müezzin mahallerinin üzerinde, dört beton direkle taşınan kadınlar mahfili vardır. Mihrap, minber ve kürsü mermerden, tavan düz betondur. Duvarlarda ikişer sıra dikdörtgen pencere ve bunların üzerinde de yarım daire vitraylı pencerecikler bulunmaktadır.

Cambaziye Camii’nin çatısı kiremitle örtülüdür. Arkada, mihrap tarafında da küçük bir bahçe vardır. Bu bahçede meşhur zatların kabirlerinin bulunduğu bir hazire ve bahçenin sağında, gövdesi tuğla ile örülü tek şerefeli bir minare bulunur. Minarenin şerefe altı mukarnaslarla süslenmiştir. Hazirenin sokağa bakan duvarında, Keçecizâdelerden Kâzım Beyin yaptırdığı bir çeşme bulunur. Çeşmenin yalağı, silâh kabartmaları, yan çerçeveleri de çiçek motifleri ile süslenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir