Anasayfa » Cebecibaşı Camii , Fatih
Cebecibaşı Camii - Cebecibasi Mosque
Cebecibaşı Camii - Cebecibasi Mosque

Cebecibaşı Camii , Fatih

Cebecibaşı Camii Tarihçesi

Cebecibaşı Camii: Vakfiyesinin 1488 tarihli olmasından dolayı mescidin bu tarihlerde yapılmış olduğu anlaşılmaktadır. Hadika, bu mescidin, Cebecibaşı Şücâddin Efendi tarafından yaptırıldığını yazmakta ise de Cebecibaşı’nın mezar taşında 18. yüzyılda yaşadığı belirtilmektedir. O halde Cebecibaşı, mescidi ya yeniden yaptırmış veya tamir ettirmiştir.

Adres:
Balat Mh.
34083 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.027287, 28.949004
Enlem: 41°1′38.23″N (41.027287)
Boylam: 28°56′56.41″E (28.949004)

Yapılış Tarihi: 1488

Yaptıran: Cebecibaşı Şücâddin Efendi

Tadilat: 1974

Minare: 1

Kaç m²: 224 m²

Kaç kişilik: 250

Mescid, 1843 yılında İstanbul Ağası Seyyid Ağa tarafından yenilenmiş, minber koydurularak cami haline getirilmiştir. 1942 yılına gelindiğinde, cami yıkılmış, arsasına gecekondular yapılmış olduğu görülmüştür. 1959-1974 yılları arasında, İsmail Ağa Camii Derneği ve mahalle halkı desteği ile yapı betonarme olarak tekrar yaptırılmıştır.

Bugünkü haliyle cami, dikdörtgen planlı, iki katlı ve betonarme bir binadır. Sokaktan demir bir kapı ile girildiğinde, 12 basamakla üst kata çıkılır. Bu mahallin sağından ilerleyen koridor ile abdest alma mahalline ve tuvaletlere varılır. Sol taraftan ise son cemaat yerine girilir.

Son cemaat yerinden ceviz kapı ile harime girilir. Giriş kapısının üzerinde iki beton ayaklı üst mahfil, altında sağ ve solda iki müezzin mahalli bulunmaktadır. Mihrabı mermerden, minber ve vaaz kürsüsü ahşaptandır. Düz betondan olan tavanın ortası süslemelidir. Her duvarda altlı-üstlü dörder pencere bulunmaktadır. Bütün duvarlar yerden bir metre yüksekliğinde ahşap lambri ile kaplanmıştır. Üst mahfilin girişi, son cemaat yerindendir. Alt kat duvarları taşla örülmüş, üst kat betonarme olarak yapılmıştır Avlusu yoktur.

Minare, Cebecibaşı Camii’nin sağ arka tarafında binalar arasında kalmıştır. Öndeki sokaktan görülmemektedir. Mihrap duvarı tarafındaki sokağa girildiğinde ancak küçük bir aralıktan görülebilmektedir. Minare, tuğladan örülmüş ve külâhı kurşunla kaplanmıştır.

224 m² alana sahip olan camide 250 kişi namaz kılabilmektedir.

Cebecibaşı Camii’nin bitişiğinde Kur’an kursu ve öğrenci yurdu, doğu tarafında ufak bir hazire vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir