Anasayfa » Çinili Camii, Üsküdar
Çinili Camii - Cinili Mosque
Çinili Camii - Cinili Mosque

Çinili Camii, Üsküdar

Çinili Camii Tarihçesi

Çinili Camii, Sultan İbrahim’in (1640-1648) döneminde Kösem Valide Sultan tarafından Mimar Kasım Ağa’ya yaptırılmıştır. Cami, medrese, sebil, su havuzu ve hamamdan oluşan bu külliyenin bir bölümü de sıbyan mektebidir.
İki avlu kapısı olan caminin kuzey kapısının üstünde, şair Fevzi’nin on iki mısralık tarih manzumesi vardır.


Adres:
Valide-i Atik Mh.34664 Üsküdar/İstanbul
Koordinat:
41.0200693,29.0289138
Enlem: 41°1’12.36¨N (41.0201)
Boylam: 29°1’46.01¨E (29.029447)
Yapılış Tarihi: 1640
Yaptıran:
Kösem Valide Sultan:
Mimar: Mimar Kasım Ağa
Minare: 1

Çinili Camii’nin avlusunda sekiz sütunlu bir kubbenin altında mermer şebekeli şadırvan bulunmakta, üç tarafını yirmi mermer sütunlu bir sa­çak örtmektedir.

Muntazam kesme taşla yapılan cami minaresinin şerefenin altında akantus yapraklarından süsler mevcuttur. Bir­kaç basamakla çıkılan son cemaat yeri çinilerle kaplıdır.

Çinili Camii kapısının üstünde, iki satır halinde şair Himmet’in sülüs yazılı tarih manzumesi vardır. Cami tek ve sa­ğır kubbelidir. İçi, kubbe kasnağına kadar Sinan Mektebi dev­rinin muhteşem çinileriyle kaplıdır. Süsleme tarihinde önemli bir yer alan caminin çinileri incelendiğinde, Osmanlı Türkleri­nin ilk çinicilik devrinin 16. yüzyılın ilk yarısına kadar devam ettiği ve ikinci yarısından sonra renk ve desen bakımından bü­yük bir aşama kat ettiği görülmektedir. Camideki çinilerde beyaz, siyah, kırmızı renklerdeki karanfil, lale, gül, erik çiçeği ve papatyaların ahenkli birleşmesi göze çarpmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir