Anasayfa » Dizdariye Camii , Fatih
Dizdariye Camii - Dizdariye Mosque
Dizdariye Camii - Dizdariye Mosque

Dizdariye Camii , Fatih

Dizdariye Camii Tarihçesi

Dizdariye Camii, Mehmet Said Çelebi tarafından 1505 yılında yaptırılmıştır.

Dizdariye Camii’nin kitabesinde yaptıran şahsın “Mehmet bin İbrahim es-Said el-Askeri” diye ismi yazılıdır. Bazı kayıtlarda bu isim “Dizdarizâde Mehmet Çelebi” şeklinde yer almıştır.

Adres:
Binbirdirek Mh.
34122 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.006094, 28.971667
Enlem: 41°0′21.94″N (41.006094)
Boylam: 28°58′18″E (28.971667)

Yapılış Tarihi: 1505

Yaptıran: Mehmet Said Çelebi

Mimari: Osmanlı

Minare: 1

Ayvansasârayî’nin kitabında “Yeniçeri Efendisi Mehmet Said bin İbrâhîm Efendi” olarak kayıtlıdır. Mehmet Said Çelebi, Bayezid Camii inşaatında mutemet olarak çalışmış, o camiden kalan enkazla Dizdariye Camii’ni yaptırmıştır.

1505 yılında, beş buçuk ayda tamamlanan caminin minberini Hasodabaşı Hasan Ağa koydurmuştur. 1519 tarihli vakfiyesine göre, bu yerde bir de muallimhâne yaptırılmıştır. Camiyi, Sultan II. Abdülhamid 1898 yılında tamir ettirmiştir.

Dizdariye Camii harimi 8,75×8,175 m. ölçülerinde kare planlı olup, üzeri kubbe ile örtülmüştür. Köşelerde de dört adet çeyrek kubbe bulunmaktadır. Duvarlar kaba yontma kesme taş ve tuğla harcı ile örülmüştür. Mihrabın iki yanında birer, sağ ve sol duvarlarda ikişer uzun dikdörtgen, sivri kemerli pencere vardır. Pencerelerin üzerlerinde de vitraylı, üstleri oval birer pencere daha vardır. Çok kenarlı kubbe kasnağında yine pencereler bulunmaktadır. Duvarlar, üst pencerelerin altına kadar çini ile kaplanmıştır.

Mihrap ve minber de çini kaplıdır.

Son cemaat yeri 4 30 m. genişliğinde olup, ortasında mihrap, iki yanında birer penceresi vardır. Tavanı ahşap kaplıdır. Kadınlar mahfiline son cemaat yerinden girilmektedir.

Dizdariye Camii’nin taşla örülü minaresi tek şerefeli olup, kapısı giriş kapısının sağındadır.

Avluda şadırvan, imam evi ve tuvaletler bulunmaktadır.

Mehmet Said Efendi, Baba Nakkaş Köyü’nde bir cami, mektep, imaret de yaptırmıştır. Kabri de o caminin avlusunda bu bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir