Anasayfa » Emin Sinan Camii , Fatih
Emin Sinan Camii - Emin Sinan Mosque
Emin Sinan Camii - Emin Sinan Mosque

Emin Sinan Camii , Fatih

Emin Sinan Camii Tarihçesi

Emin Sinan Camii’ni yaptıran Emin Sinan Efendi, 15. yüzyılın son çeyreğinde doğmuş ve 16. yüzyılda vefat etmiştir. Fatih Sultan Mehmet Han’ın mutfak (matbah) emini olan Sinan Efendi, bütün ömrü boyunca kendisini hayır işlerine adamış bir şahsiyettir.

Adres:
Emin Sinan Mh.
34126 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.006775, 28.969449
Enlem: 41°0′24.39″N (41.006775)
Boylam: 28°58′10.02″E (28.969449)

Yapılış Tarihi: 16. Yy.

Yaptıran: Emin Sinan Efendi

Tadilat: 1994

Minare: 1

Emin Sinan Camii’ni, lojmanı ve çeşmeyi yaptırdıktan sonra, Galata’daki altı daire ve iki deponun gelirini bu tesise vakfetmiştir. Emin Sinan Camii’nin minberini, Bâbüssaâde Ağası Mehmet Ağa yaptırmıştır. Bu suretle mescid cami hüviyeti kazanmıştır.

Emin Sinan Camii, çeşitli tarihlerde tamirler görmüşse de sonra harabeye dönmüştür. II. Abdülhamid döneminde (1876-1909) yeniden yaptırılmıştır. Ancak eski durumundan farklı olarak yeni bir tarza bürünmüştür. Üstelik her onarımda sağına soluna yeni ilaveler yapılmıştır. Zira caminin etrafı işyerleri ile dolu olduğundan cami vakit namazlarında tamamen dolmakta, Cuma günleri ise ihtiyaca cevap vermekte zorlanmaktadır.

Üst mahfil, iki kısım halindedir. Caminin mihrabı, minberi ve kürsüsü çini ile tavan çubuklu ahşapla kaplanmıştır. Duvarlara, alt pencere hizalarına kadar ahşap lambri giydirilmiştir. Mihrap duvarında iki, sağdaki duvarda tek, giriş duvarında iki olmak üzere beş pencere bulunur.

Emin Sinan Camii, dikdörtgen planlı olup, kiremit çatıyla örtülüdür. Çimento ile sıvalı tek şerefeli bir minaresi vardır.

Bahçe kapısından girildiğinde çiçekli bir bahçe, imam evi, bahçenin altında abdest alma yeri ve tuvaletler bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir