Anasayfa » Firuz Ağa Camii
Firuz Ağa Camii - Firuz Aga Mosque
Firuz Ağa Camii - Firuz Aga Mosque

Firuz Ağa Camii

Firuz Ağa Camii

Sultanahmet Atmeydanı’nda bulunan Firuz Ağa Camii, 1491 yılında II. Beyazit’in hazinebaşısı olan Firuz Ağa yaptırmıştır.
Firuz Ağa Camii’nin, avlusu önceden daha büyüktü. Divanyolu genişletilmesi nedeniyle avlu küçülmüştür. Firuz Ağa Camii’nin kitabesindeki yazı Şeyh Hamdullah Efendi tarafından yazılmıştır.

Adres:
Binbirdirek Mahallesi 34122 Fatih/İstanbulKoordinat:
41.008052,28.976084
Enlem: 41°0’28.99¨N (41.008052)
Boylam: 28°58’33.9¨E (28.976084)

Yapılış Tarihi: 1491

Yaptıran: Firuz Ağa

Minare: 1

Firuz Ağa Camii‘nin Kubbesi sekiz köşeli kasnağa oturtulmuştur. Tek kubbeli cami örneklerindendir, kare planlıdır ve Bursa üslubu taşımaktadır. Kubbenin kasnağı 12 kenarlıdır ve basıktır. Pencereler altlı üstlü olmak üzere ikişer sıralıdır. Son cemaat yeri üç kubbelidir. Firuz Ağa Camii’nin kapısında pembe ve beyaz mermer kullanışmıştır ve kenarları ise yuvarlığa oldukça yakın, basık kemerlidir. Bu kemerlerin üstünde iki sıra, dört satırlık kitabe yazmaktadır. Bunun üzeride sade bademlerle işlenmiştir. Birbirinin eşi olan Muhammed yazısı kapının yanlarında bulunmaktadır. Kapının ortasında ise şemse vardır. Minare tek şerefeli olup sol tarafta yer almaktadır. Minarenin şerefesi ve korkulukları klasik üsluptadır.

Sadrazam Keçecizade Fuat Paşa, Divanyolu genişletilme sırasında Firuz Ağa’nın türbesini yıktırmıştır ve minarenin sol tarafına aldırmıştır. Mezar açıklıkta durmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir