Anasayfa » Hacı Hüseyin Ağa Camii , Fatih
Hacı Hüseyin Ağa Camii - Hacı Hüseyin Ağa Mosque
Hacı Hüseyin Ağa Camii - Hacı Hüseyin Ağa Mosque

Hacı Hüseyin Ağa Camii , Fatih

Hacı Hüseyin Ağa Camii Tarihçesi

Hacı Hüseyin Ağa Camii: Ahmet Dede tarafından 1603 yılında mescid-tekke olarak yaptırılmıştır. Mescidin imamı Ali Efendi de minber koydurarak camiye çevirtmiştir. Ahmet Dede, Hacı Hüseyin Ağa Camii’nin giriş kapısı karşısına taştan büyük bir meydan çeşmesi de yaptırmıştır.

Adres:
Koca Mustafa Paşa Mh.
34098 Fatih/İstanbul

Koordinat:
40.997100, 28.930942
Enlem: 40°59′49.56″N (40.9971)
Boylam: 28°55′51.39″E (28.930942)

Yapılış Tarihi: 1603

Yaptıran: Ahmet Dede

Tadilat: 1970

Minare: 1

1945 yılında onarım gören camiyi, 1970 yılında da koruma derneği tamir ettirilmiştir.

Arap Kapısı Mescidi olarak da bilinir. Avluya bir Arap’ın kuyu kazmasından dolayı bu ismin verildiği rivayet edilir.

Hacı Hüseyin Ağa Camii’ni, Halvetî-Sünbülî tarikatı tekke olarak da kullanmıştır. Cumhuriyet döneminde tekkelerin kapatılması ile bina cami olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Hacı Hüseyin Ağa Camii, kare planlı ve moloz taşla inşa edilmiştir. Sonradan ahşap olarak yapılmış son cemaat yeri ve önüne camekânlı ayakkabılık yapılmıştır. Son cemaat yerinde solda imam odası, sağda üst mahfil merdiveni bulunmaktadır.

Harimde, giriş kapısı duvarının üzeri boydan boya, ahşap dört direk üstünde ve ahşap korkuluklu üst mahfil bulunmaktadır. Sağda yine ahşap korkuluklu müezzin mahalli vardır. Sağ ve sol duvarlarda altlı-üstlü üçer, mihrabın sağında ve solunda altlı-üstlü ikişer pencere vardır. Duvarlar alt pencerelerin üzerine kadar lambri ile kaplanmıştır. Mihrap çini, kürsü cilâlı ahşap, minber beyaz boyalı ahşaptandır. Ahşap tavan, çıtalarla süslü ve yeşil yağlı boya ile boyanmıştır. Caminin çatısı ahşap olup, üzeri kiremitle örtülmüştür.

Avlu girişinin hemen sağında avlu duvarına bitişik olan minarenin kaidesi taşla yapılmış, üzerine seramik kaplanmıştır. Minare gövdesi kiremitle örülmüş olup, şerefesi taş, külahı kurşun kaplamalıdır.

Avlu giriş kapısının solunda abdest alma muslukları ve tuvaletler, sağda minareden sonra küçük bir imam lojmanı bulunmaktadır. Avlunun sol tarafında olan hazire, mihrap önünde de devam etmiştir.

Avluda, Hacı Hüseyin Ağa Camii’nin önünde, Bizans sütun başlığı üzerine konan yassı bir taş, musalla taşı görevi yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir