Anasayfa » Hacı Ömer Efendi Camii , Üsküdar
Hacı Ömer Efendi Camii - Hacı Omer Efendi Mosque
Hacı Ömer Efendi Camii - Hacı Omer Efendi Mosque

Hacı Ömer Efendi Camii , Üsküdar

Hacı Ömer Efendi Camii

Hacı Ömer Efendi Camii’nin yapım yılı tam olarak bilinmemektedir. Camiyi Hacı Ömer isimli bir hayırsever tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Şair Sadi’nin hazırladığı kitabede H.1312 tarihinde yenilendiği anlaşılmaktadır.


Adres:
Çengelköy Mahallesi 34680 Üsküdar / İstanbulKoordinat:
41.050052, 29.053767
Enlem: 41°2′59.55″N (41.049874)
Boylam: 29°3′13.43″E (29.053731)Yapılış Tarihi: 18. yy

Yaptıran: Hacı Ömer Efendi

Tadilat: 2005

Minare: 1

Hacı Ömer Efendi Camii’nin minberi ve minaresi 18.yy. I.Mahmut’un annesi Saliha Sultan tarafından tamirat sırasında eklenmiştir. Camii 1877 yılında tamamen yanmış II.Abdülhamit döneminde Çengelköy halkının yardımıyla da camii yeniden yapılmıştır.
Camii 1980 yıllarında tekrar onarılmıştır. Girişi, harim kısmında pencere hizasına kadar duvarları, mihrabı, nişi ve vaaz kürsüsü de karolarla kaplanmıştır.
Cami’nin mimari yapısı;
Uzunlamasına dikdörtgen planlı ve ahşap örtülü bir camiidir. Üzeri ise kiremitli kırma çatı ile örtülüdür. Yapının saçak hizasında iki sıralı silmeyle hareketlendirdiği görülmektedir. Pencerelerin yukarıda olanlarının uçları palmet şeklindedir. Pencere kenarlarının ortasına kadar uzayan bordürler görülmektedir. Kıble duvarında hiç pencere yoktur. Merdivenlerle ulaşılan giriş cephesinde girişte küçük bir taşlık bulunmaktadır. Bu taşlıktan yükseltilmiş son cemaat yerine camlı bir kapı ile geçilmektedir. Kapı hizasının sağ tarafında bulunan ahşap bir kapıdan geçilen merdivenle mahfile geçiş sağlanmaktadır. Aynı zamanda Camii’nin kuzeybatısının köşesinden yükselen kısa gövdeli, madeni şebekeli, şişik külahlı minareye de geçilmektedir. Daha önce müezzin odası olarak kullanılan yer günümüzde ibadete açılan ek bölüm bulunmaktadır.
Ahşap minberin kapı köşelerinde “ Muhammet “ yazılı iki madeni alem bulunmaktadır. 1800’lü yıllara ait ünlü hattatların elinden çıkmış levhalar mevcuttur. Mihrapla benzer süslemelere sahip, ahşap büyük bir saat vardır. Hacı Ömer Efendi Camii’nin doğu cephesinde küçük bir hazire vardır. Hazirede camiinin banisi olan Hacı Ömer ile aile fertlerinin kabirleri vardır.
Hacı Ömer Efendi Camii iç ve dış cepheleri onarılarak iyice elden geçirilmiştir. 2005 yılının ilk baharın da tüm bakımları yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir