Anasayfa » Hoca Hamza Camii
Hoca Hamza Camii - Hoca Hamza Mosque
Hoca Hamza Camii - Hoca Hamza Mosque

Hoca Hamza Camii

Hoca Hamza Camii Tarihçesi

Hoca Hamza Camii, İstanbul’un ilk mescidlerinden olup, 1469 yılında Hoca Hazma tarafından inşa ettirilmiştir. Minberini Nevşehirli Damat İbrahim Paşa yaptırmış ve mescidi camiye çevirtmiştir.


Adres:
Demirtaş Mh. 34134 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.0173121,28.9664544
Enlem: 41°1’2.32¨N (41.017312)
Boylam: 28°57’59.23¨E (28.966454)

Yapılış Tarihi: 1469

Yaptıran: Hoca Hazma

Tadilat: Restorasyon yapılacaktır.

Mimar: Mescid

Minare: 1

Mescide bitişik olarak betondan yapılmış imam evinin önünde, Devoğlu Ali Ağa tarafından 1696 tarihinde yaptırılan Devoğlu Çeşmesi’nden dolayı mescid, Devoğlu Mescidi olarak da bilinir.

Hoca Hamza Camii, moloz taş ve tuğla ile inşa edilmiştir.
Camiye girilen kısmın mihraba bakan tarafı, müezzin mahalli gibi ahşap parmaklıkla büyük ibadet yerinden ayrılmıştır. Buranın genişliği iki namaz safı halinde olup üzerinde kadınlar mahfili bulunmaktadır. Kadınlar mahfiline soldaki ahşap merdivenle çıkılmaktadır.

Hoca Hamza Camii, ibadet mahallinde beş namaz safı bulunmaktadır. Caminin mihrabı mermer, minber ve kürsüsü ahşaptır. Tavan ahşap olup, çıtalarla karelere bölünmüştür. Pencereler uzun ve tek sıradır. Pencerelerin üzerileri oval iken, çerçevelerin değiştirilmesi sırasında oval kısımları doldurularak dikdörtgen haline getirilmiştir. Mihrap duvarının sağında iki, solunda bir pencere vardır. Sağ duvarda iki, sol duvarda tek pencere bulunmaktadır.

Tek şerefeli minare tuğladan olup sivri külahlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir