Anasayfa » Hoşkadem Camii , Fatih
Hoşkadem Camii - Hoskadem Mosque
Hoşkadem Camii - Hoskadem Mosque

Hoşkadem Camii , Fatih

Hoşkadem Camii Tarihçesi

Hoşkadem Camii, Fatih Sultan Mehmet döneminde yaşamış olan Sekbanbaşı Mehmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. Tuğcuzade El Hac Ahmet Ağa ise caminin minberini yaptırmış ve caminin yakınlarına defnedilmiştir.

Adres:
Kemal Paşa Mh.
34134 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.012694, 28.954474
Enlem: 41°0′45.7″N (41.012694)
Boylam: 28°57′16.11″E (28.954474)

Yapılış Tarihi: Fatih Devri

Yaptıran: Sekbanbaşı Mehmet Ağa

Tadilat: 1977

Minare: 1

Caminin diğer isimleri, Ankaravî Mehmet Efendi ve Sekbanbaşı Mehmet Ağa Mescidedir.

Uzun yıllar harap bir vaziyette kalan cami, 1955-1960 yılları arasında belediye sarayı yapılırken yenilenmiştir. Daha sonra 1977 yılında yine onarım görmüştür. Bu onarımlar ile caminin ilk yapısından sadece minaresi kalmıştır.

Kagir yapılı cami, yanındaki lojman ile kaynaşmış tek bir bina görünümündedir. Çatı kiremitle kaplıdır. Mescidin iç hacmi 10,60×7 m. ölçülerindedir.

Yüksek duvarlarla çevrilmiş küçük bahçeye demir kapı ile girilir. Doğu taraftan bir kapı ile son cemaat yerine girilir. Buradan da ceviz kapı ile harime girilir. Girişin sağında taş basamaklı merdivenle kadınlar mahfiline çıkılır. Mahfilin batısındaki kapı ile lojmana, diğer kapı ile minareye çıkılır. Harim, dikdörtgen planlıdır. Kuzeydoğu köşede ahşapla ve camla ayrılmış müezzin odası bulunur. Mihrap seramiklerle kaplıdır. Minber ve tavan ahşaptır. Pencereler ise; mihrabın iki yanında birer, batı duvarında iki, üst mahfilde de iki adettir.

Hoşkadem Camii, minaresi tek şerefelidir.

Mescidin yakınında, belediye binasının güneybatısında, Şeyhülislam Mehmet Emin Efendi adına yapılmış bir medrese bulunmaktadır. Mehmet Efendi, 1619 Ankara doğumlu olup, kendisi Ankaravi veya Engüri isimleriyle de anılmıştır. Medrese, etrafı taş ve tuğla ile örülmüş, kale görünümlü yüksek duvarlar arkasındadır. Yanında da defterdar sebili vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir