Anasayfa » İskender Ağa Camii , Fatih
İskender Ağa Camii - Iskender Aga Mosque
İskender Ağa Camii - Iskender Aga Mosque

İskender Ağa Camii , Fatih

İskender Ağa Camii Tarihçesi

İskender Ağa Camii, 16. yüzyılda, Yayabaşılar ailesinden İskender Ağa tarafından yaptırılmıştır. Vakfiye tarihi 1538’dir. 17. yüzyılda İstanbul’da peşpeşe gelen yangınlarda bu cami de yanmış, arsasından başka bir şeyi kalmamıştır. Uzun yıllar bekleyen arsaya 1963 yılında betonarme olarak yeniden cami yaptırılmıştır.
Adres:
Şehremini Mh.
34104 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.015738, 28.928073
Enlem: 41°0′56.66″N (41.015738)
Boylam: 28°55′41.06″E (28.928073)

Yapılış Tarihi: 16. Yy.

Yaptıran: İskender Ağa

Tadilat: 1963

Minare: 1

Kaç m²: 730 m²

Hacı Mübin Ağa Mescidi olarak da bilinir.

Sokaktan avluya girildikten sonra, son cemaat yerine ve oradan harime geçilmektedir. Harime girildiğinde kapının sağında ve solunda ahşap korkuluklu müezzin mahalleri bulunmaktadır. İki beton direk üzerindeki betonarme üst mahfil bu kısımların üzerindedir. Üst mahfilin merdiveni soldaki müezzin mahallindedir. Harimin sağ duvarında altta üç, üstte iki, sol duvarda altta iki, üstte iki pencere bulunur. Mihrabın sağ ve solunda birer, üstünde iki, onların üstünde de bir yuvarlak pencere vardır. Üst pencereler lale ve karanfil motifleri ile süslenmiştir. Mihrap alçı, minber ve kürsü ahşaptır. Tavan düz beton olup kireç boyalıdır. Enine dikdörtgen şeklindeki harim beş saf sırası ile 128 m² büyüklüğündedir.

İskender Ağa Camii, betonarme olarak yapılmış minare tek şerefeli, korkuluğu demir, külah kısmı kurşun kaplamalıdır. Minare girişi harim içinden sağlanmıştır. Caminin çatısı ahşap ve kiremitle örtülüdür.

İskender Ağa Camii, avlusu ile birlikte 730 m²’lik bir arsa üzerindedir. Avluda imam lojmanı, yaz kursları için yapılmış Kur’an kursu binası, avlu altında tuvaletler bulunur.

İskender Ağa’nın mezarı, cami haziresindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir