Anasayfa » İsmet Efendi Tekke Camii , Fatih
İsmet Efendi Tekke Camii - Ismet Efendi Tekke Mosque
İsmet Efendi Tekke Camii - Ismet Efendi Tekke Mosque

İsmet Efendi Tekke Camii , Fatih

İsmet Efendi Tekke Camii

İsmet Efendi Tekke Camii, Şeyh Mustafa İsmet Efendi tarafından, 1853-1854 tarihleri arasında mescid, tekke ve dergah olarak yaptırılmıştır. Tekkelerin, Cumhuriyet döneminde kapatılmasından sonra yapı bakımsız kalmıştır. 1960 yılında, halkın yardımı ile cami olarak restore edilmiştir.

Diğer ismi, Mustafa İsmet Efendi Camii’dir.
Adres:
Balat Mh.
34083 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.028443, 28.948984
Enlem: 41°1′42.39″N (41.028443)
Boylam: 28°56′56.34″E (28.948984)

Yapılış Tarihi: 1853-1854

Yaptıran: Şeyh Mustafa İsmet Efendi

Tadilat: 1965

Minare: 1

Kaç m²: 3000 m²

İsmet Efendi Tekke Camii, duvarları kagir, kare planlı bir yapıdır. Yarım kubbesinin üzeri kiremitle örtülüdür. Caminin için 50 m², avlu ile birlikte 3000 m²’dir. Harimde, mihrap beton duvara oyularak yapılmıştır. Minber ve vaaz kürsüsü ahşaptır. Girişi son cemaat yerinden olan kadınlar mahfili betondandır. Pencere olarak sol duvarda dört, sağ duvarda iki adettir. Mihrap duvarında ise, mihrabın solunda iki adet pencere bulunur.

İsmet Efendi Tekke Camii‘nin sağında olan minare, 1965 yılında betonarme ve tek şerefeli olarak yapılmıştır.

Bahçede, tuvalet ve abdest alma yerleri mevcuttur.

İsmet Efendi, Yanya şehrinde 1808 yılında doğmuş bir Arnavut’tur. 1872 yılında vefat etmiştir. Halid Eş-Şihrizıri El-Bağdadî ve Abdullah Mekki’nin halifelerindendir. Er-Risa-letü’l-Kudsiyye isimli eserin yazarıdır. Bu eserin bir nüshası, Galata Mevlevihanesi’ndedir. Bir de basılmamış bir risalesi vardır.

Bahçede bulunan bakımlı hazirede, mescidi yaptıran İsmet Efendi, Şeyh Ali Haydar Efendi gibi büyük zatlar yatmaktadır. Cami, kurulan Şeyh Mehmet Mustafa İsmet Efendi Vakfı’na bağlıdır.

Dergah binası bahçede sağ köşede ağaçlar arasında olup, vakıf tarafından kullanılmaktadır. Duvarları hat eserleriyle süslü bir odasında Gömlek-i Şerif, kavanoz içinde Kabe toprağı ve örtüsünün parçası bulunmaktadır. Peygamberimize ait gömlek, saraylı bir hanıma aileden yadigar kalmıştır. Bu hanım kendisinden sonra emaneti kime bırakacağını araştırmış, neticede Ahıskalı Şeyh Ali Haydar Efendi’ye teslim etmiştir. 1919 yılında, İsmet Efendi Tekkesine şeyh olarak tayin edilen Ali Efendi, emaneti buraya getirmiştir. 1950’den evvelki bir tarihte, kolluk kuvvetleri dergaha girip, burada ne bulurlarsa götürmüşler, ancak bir hafta sonra gömleği geri getirmişler. Gömlek, her Kadir gecesi ziyarete açılmakta olup, gönüllü bekçiliğini de Mehmet-Orhan Saraç Efendiler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir