Anasayfa » Kaliçeci Hasan Ağa Camii , Fatih
Kaliçeci Hasan Ağa Camii - Kaliceci Hasan Aga Mosque
Kaliçeci Hasan Ağa Camii - Kaliceci Hasan Aga Mosque

Kaliçeci Hasan Ağa Camii , Fatih

Kaliçeci Hasan Ağa Camii Tarihçesi

Kaliçeci Hasan Ağa Camii‘yi, Kaliçeci (veya Halıcı) Hasan Ağa 16. yüzyıl başlarında yaptırmıştır. Yapım tarihi kesin bilinmemekle beraber, Ağa, 1519 yılında öldüğüne göre mescid bu tarihten önce yapılmıştır.
Adres:
Yeni Çeriler Cd No:45
Beyazıt/İstanbul

Koordinat:
41.008804, 28.968166
Enlem: 41°0′31.69″N (41.008804)
Boylam: 28°58′5.4″E (28.968166)

Yapılış Tarihi: 16. Yy.

Yaptıran: Kaliçeci Hasan Ağa

Minare: 1

Kaliçeci Hasan Ağa Camii, çeşitli tarihlerde hasar görmüş ve onarımlar geçirmiştir. Gedikpaşa yangınında tamamen yanmış, 1751 yılında Sadrazam Köse Mustafa Paşa tarafından yeniden yaptırılmıştır. 1868 yılında, Muhzkemzt-ı Maliye Komisyon üyesi Mustafa Rıfat Efendi tarafından üçüncü defa yenilenmiştir. Ancak caminin ilk yapıldığındaki özelliklerinden günümüze de hiçbir şey kalmamıştır.

Yapının minberini Testerecizzde Mehmed Efendi koydurarak mescidi camiye çevirmiştir.

Beyazıt Meydanı’na bakan kapıdan girildiğinde abdest alma yerleri ve tuvaletler görülmektedir. Buradan son cemaat yerine geçilir. Son cemaat yerinin doğu tarafında bir pencere, batısında ise kadınlar mahfiline açılan bir kapı bulunur. Kadınlar mahfilini dört beton direk taşımaktadır. Son cemaat yerinden yine bir kapı ile harime girilir. 110 m² olan harimin doğu ve batı duvarlarında uzun ve yuvarlak kemerli pencereler vardır. Mihrap biraz çarpık olduğundan “Eğri Mihraplı Cami” diye de anılmıştır. Vaaz kürsüsü ve minberi ahşaptandır. Mihrap, pencere içleri ve pencerelerin araları çinilerle kaplanmıştır. Tavan, son yıllarda onarılarak beton ile sıvalanmıştır.

Kagir yapının üstü kiremitli kırma çatı ile örtülüdür. Minare, kare kaide üzerinde olup, yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir