Anasayfa » Kara Nohut Camii , Fatih
Kara Nohut Camii - Kara Nohut Mosque
Kara Nohut Camii - Kara Nohut Mosque

Kara Nohut Camii , Fatih

Kara Nohut Camii Tarihçesi

Kara Nohut Camii, Mescid Kanuni Sultan Süleyman devrinde, Tophane Dökümcübaşısı olan Şuca Ağa tarafından, 16. yüzyılda yaptırılmıştır.

Eskiden beri Tophane Meydanı’nda duran büyük top bu kişi tarafından döktürülmüş olup, üzerine Şuca Ağa’nın adı ve 1573 tarihli yazı bulunmaktadır. Şuca Ağa, 1590 yılında vefat etmiştir.
Adres:
Molla Gürani Mh.
34093 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.012239, 28.943280
Enlem: 41°0′44.06″N (41.012239)
Boylam: 28°56′35.81″E (28.94328)

Yapılış Tarihi: 16. Yy.

Yaptıran: Tophane Dökümcübaşısı olan Şuca Ağa

Tadilat: 1989

Minare: 1

Uzun süre bakımsız kalan mescid ortadan kalkmıştır. Mesccidin arsasına, 1989 yılında. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün t kontrolünde. Hacı Ali Rıza Ertaş isimli hayırsever tarafından c aynı isimli cami yaptırılmıştır.

Kara Nohut Camii betonarme olarak yapılmış olup, dikdörtgene yakın I planlı, ahşap çatılı, üzeri kiremitle örtülüdür.

Küçük avludan sonra, dar bir son cemaat yerine girilir. Bu kısmın sağ tarafında kadınların namaz kılması için bir yer ayrılmıştır.

Harimde minber, kürsü ahşap, mihrabı ise mermerdir. Her duvarda altlı-üstlü ikişer pencere vardır. Duvarlar yerden pencere altına kadar ahşap lambri ile kaplanmıştır. Tavan cilalı ahşaptır. Giriş duvarı boyunca uzanan üst mahfil betonarme olarak yapılmıştır.

Mihrap duvarı önünde olan minare beton gövdeli ve tek şerefelidir. Minareye harimden çıkılmaktadır. Abdest alma yerleri ve tuvaletler caminin sağındadır. Kıble tarafında bulunan geniş bahçenin mezarlık olduğu söylenmektedir.

İki katlı olan imam lojmanı, Kara Nohut Camii‘nin batısında bulunan Dedepaşa Sokağı’nda olup cami ile yan yanadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir