Anasayfa » Kasap İlyas Camii , Fatih
Kasap İlyas Camii - Kasap Ilyas Mosque
Kasap İlyas Camii - Kasap Ilyas Mosque

Kasap İlyas Camii , Fatih

Kasap İlyas Camii Tarihçesi

Kasap İlyas Camii‘yi, İstanbul’un fethine iştirak etmiş olan Kasap İlyas Efendi yaptırmıştır. İnşa tarihi bilinmemektedir. Ancak 1495 tarihli vakfiyeden hareketle, caminin 1495 yılından evvel bir tarihte yapıldığı neticesine varılmaktadır.
Adres:
Cerrah Paşa Mh.
34098 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.003755, 28.943733
Enlem: 41°0′13.52″N (41.003755)
Boylam: 28°56′37.44″E (28.943733)

Yapılış Tarihi: 1495

Yaptıran: Kasap İlyas Efendi

Tadilat: 1993

Minare: 1

1894 yılının Temmuz ayında, iki gün ara ile meydana gelen iki depremde, İstanbul’un bütün kagir binaları zarar görmüş, Kasap İlyas Camii tamamen yıkılmıştır. Daha sonra Kasap İlyas Camii, aynı temel üzerine eski duvarının taşları kullanılarak yeniden inşa edilmiştir. Cami, 1977 yılında tamamen, 1993 yılında da son cemaat yeri tamirden geçirilmiştir.

Kasap İlyas Camii, kare planlı harimin ve kapalı olan son cemaat yerinin duvarları taşla örülmüştür. Sonraki yıllarda, caminin son cemaat yeri, dışarıdan ahşapla kaplanmıştır. Böylece güneydeki harim taş görüntüsünü muhafaza ederken, kuzeydeki ahşap kaplamalı son cemaat yeri ile cami, iki türlü görüntü sergilemektedir.

Üç saf sırasına sahip ahşap tavanlı son cemaat yerinde, sağda üst mahfile çıkan merdivenler, solda imam odası mevcuttur. Buradan çift kanatlı ahşap bir kapı ile harime girilir. Harim giriş kapısının iki tarafında ahşap korkuluklu müezzin mahalleri görülmektedir. Dışarı taşkın yuvarlak niş içindeki mihrap mermer kaplı olup, üst kısmı alçı mukarnaslıdır. Caminin yenilendiği döneme ait ahşap minber üzerinde devrin oymalı süslemeleri mevcuttur. Betondan yapılmış kürsünün altı konik biçimli olup korkuluğu ahşaptır. Ahşaptan yapılmış tavanın ortası alçı ile iç kubbe şekline getirilmiştir.

Harim duvarları pencere altlarına kadar lambri ile kaplanmıştır. Her duvarda ikişer uzun pencerenin mevcudiyeti ile harim son derece aydınlıktır.

Kasap İlyas Camii‘nin, depremden zarar görmeyen minaresi, harimin kuzey batı köşesinde ve duvarına bitişiktir. Düzgün kesme taşla inşa edilmiş olup kaidesi kare, gövdesi on altıgendir. Taş korkuluklu şerefeden sonra minare, üç boğumlu taş külah ile son bulur.

Kasap İlyas Efendi, 1495 yılında vefat etmiş olup mezarı, caminin haziresinde, kıble tarafındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir