Anasayfa » Katip Sinan Camii , Fatih
Katip Sinan Camii - Katip Sinan Mosque
Katip Sinan Camii - Katip Sinan Mosque

Katip Sinan Camii , Fatih

Katip Sinan Camii Tarihçesi

Katip Sinan Camii, 2. Beyazıt’ın mutfak katibi (Matbah-ı Amire) olan Sinan Bey, 1496 tarihinde yaptırmıştır. Sadrazam Daltaban Mustafa Paşa’nın çeşmesi ve sarayının bu civarda bulunmuş olması dolayısıyla mescide Daltaban Mescidi de denmektedir.
Adres:
Nişanca Mh.
34130 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.007826, 28.960680
Enlem: 41°0′28.17″N (41.007826)
Boylam: 28°57′38.45″E (28.96068)

Yapılış Tarihi: 1496

Yaptıran: Katip Sinan Cami

Minare: 1

Zaman içinde büyük hasar görmüş cami, 1737 yılında Rakım Efendi tarafından tamir ettirilmiştir. Daha sonraki yıllarda yine onarımlar görmüştür.

Katip Sinan Camii kapısı önündeki demir çerçeveli camlı kulübeyi takiben son cemaat mahalline girilmektedir. Son cemaat yerinden, batı duvarındaki kapı ile harime varılmaktadır.

Kesme taşla inşa edilmiş cami, batı tarafından genişletilmiş olup bu kısmın üzeri aynalı tonozdur. Bu ilave kısma ahşap bir minber konulmak suretiyle cami, camiye çevrilmiştir. İlave kısımdan sonra kemer altından geçip, tek kubbeli kısma girilmektedir. Mermer mihrap bu kısımdadır. Son cemaat yerinden girilen üst mahfil iki parçalıdır. Üst mahfilin biri ilave kısımda, diğeri kubbeli kısımdadır. Mahfil ahşap ayaklar üzerinde ve ahşap korkulukludur. Camide altlı-üstlü iki sıra pencere bulunmaktadır. Alttaki pencereler dikdörtgen, üsttekiler sivri kemerlidir. Caminin duvarları, alt pencerelerin üst hizasına kadar çini ile kaplanmıştır.

Kesme taştan yapılmış minare, caminin solundadır.

Sokaktan avluya girişte hemen karşıda birkaç basamakla abdest alma yerine ve tuvaletlere inilmektedir. Katip Sinan Bey, 1510 yılında vefat etmiş olup, kabri avluda mihrap duvarı tarafındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir