Anasayfa » Keçeci Piri Camii , Fatih
Keçeci Piri Camii - Kececi Piri Mosque
Keçeci Piri Camii - Kececi Piri Mosque

Keçeci Piri Camii , Fatih

Keçeci Piri Camii Tarihçesi

Keçeci Piri Camii‘yi, Keçeci Piri 17. yüzyılda yaptırmıştır. Bazı kaynaklarda da mescidin Kazasker Abdülkadir Efendi tarafından yaptırıldığı yazılıdır. Mescide, 1740 yılında Ebü Eyyüb Receb Efendi’nin oğlu Müderris Ebü Tevfik Eyyüb Efendi minber koydurarak camiye çevirtmiştir. Caminin dışındaki kapı üzerinde 1801 yılında tamir edildiği yazılıdır.
Adres:
Hırkai Şerif Mh.
34091 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.026478, 28.936178
Enlem: 41°1′35.32″N (41.026478)
Boylam: 28°56′10.24″E (28.936178)

Yapılış Tarihi: 17. Yy.

Yaptıran: Keçeci Piri

Tadilat: 1801

Minare: 1

Kaç m²: 125 m²

Kaç kişilik: 250

Sarmaşık Camii veya Abdülkadir Efendi Mescidi olarak da bilinir.

Sokaktan birkaç basamakla camlı bir bölmeye girilmektedir. Buradan son cemaat yerine ve ayrı bir kapı ile asıl ibadet mahalline girilir. Harim giriş kapısının bulunduğu duvar boyunca üst mahfil bulunmaktadır ve mahfilin girişi, son cemaat yerindendir. Girişin sağında küçük bir imam odası bulunur.

Duvarları kagir olan caminin tavan ve çatısı ahşaptır. Üst mahfil gayet sade ve ahşaptandır. Mihrap seramikle kaplanmıştır. Ahşap minber yağlı boya ile boyalı, saksı şeklinde olan kürsü cilalı ahşaptır. Tavan boyalı ahşaptır. Bütün duvarlar yerden bir metre yüksekliğinde lambri ile kaplanmıştır. Korkulukları cilalı ahşap olan üst mahfili, beş ahşap yuvarlak direk taşımaktadır.

Sağ ve sol duvarlarda üstü sivri uzun ikişer, üst mahfile yakın olan tarafta ve yukarıda birer kare pencere bulunmaktadır. Mihrabın iki yanında birer yine uzun ve üstü sivri pencere vardır.

Keçeci Piri Camii‘nin sol tarafında olan minarenin kaidesi kesme taştan, petek ve gövde kısmı beton ile yapılmış, külahı kurşun kaplamalıdır. Çatı kiremitle örtülmüştür.

Toplam alanı 125 m² olan camide takriben 200-250 kişi namaz kılabilmektedir. Caminin, imam lojmanı ve abdest alma yeri ile tuvaletleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir