Anasayfa » Kepenekçi Sinan Camii
Kepenekçi Sinan Camii - Kepenekci Sinan Mosque
Kepenekçi Sinan Camii - Kepenekci Sinan Mosque

Kepenekçi Sinan Camii

Kepenekçi Sinan Camii Tarihçesi

Kepenekçi Sinan Camii, Kepenekçi Hoca Sinan Efendi (Ö.1562) tarafından 1535 yılında yaptırılmıştır. Çeşitli tarihlerde tamirler görmüştür. 1968 yılında ise, büyük bir onarım görmüştür. 1994 yılında yine tamirden geçmiştir. Mescid, yol yükseltilmesi nedeniyle çukurda kalmıştır.


Adres:
Demirtaş Mh. 34134 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.0177994,28.9659296
Enlem: 41°1’4.25¨N (41.017848)
Boylam: 28°57’57.2¨E (28.965888)

Yapılış Tarihi: 1535

Yaptıran: Kepenekçi Hoca Sinan Efendi

Tadilat: 1994

Mimari: Mescid

Minare: 1

Kepenekçi Sabunhane kapısından girildiğinde, sağda mescidin iç giriş kapısı, karşıda son cemaat yeri uzanmıştır. Son cemaat yeri “L” şeklinde olup, üzeri örtülmüş ve Kur’an kursu için yapılan iki katlı bina ile mescid arasında kalmıştır. Merdivenle de aşağı, abdest alma yerleri ve tuvaletlere inilmektedir. Bunun devamında, mescidin altına gelen tünel gibi bir kısımda da namaz kılınmaktadır. Buradan birkaç basamakla arka kapıya çıkılmaktadır.

Son cemaat yerinden ek yapılan binaya girilmektedir. Bu kısım ilk yapılan mescid büyüklüğündedir. Burada alçıdan bir mihrap bulunmaktadır. Sağ köşeden mescide kapı açılmış, yanındaki dikdörtgen pencerenin çerçeve ve camları çıkartılarak mescid ile irtibatı fazlalaştırılmıştır. Asıl mescide girildiğinde dar bir müezzin mahalli bulunmaktadır. Bunun devamında üst mahfile çıkan ahşap merdivenler bulunmaktadır. Mihrap alçıdan, minber ve tavan ahşaptır. Giriş kapısının hemen önünde dar bir üst cemaat yeri bulunmaktadır ki, bu kısım üç ahşap direk üzerindedir. Mescidin alt pencereleri dikdörtgen, etrafı mermer kemerlidir. Üst pencereler petekli olup, üzerileri ovaldir. Minare tuğladan olup, tek şerefelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir