Anasayfa » Kızılminare Camii , Fatih
Kızılminare Camii - Kizilminare Mosque
Kızılminare Camii - Kizilminare Mosque

Kızılminare Camii , Fatih

Kızılminare Camii Tarihçesi

Kızılminare Camii‘yi Fatih Sultan Mehmet’in kiremitçibaşısı olan Pir Mehmet bin İlyas tarafından, 1521 yılında mescit olarak yaptırılmıştır. 1718 yılında meydana gelen Unkapanı yangını, bu semte kadar sirayet etmiş ve bu mescidi de yok etmiştir. Sonraki yıllarda, Halil Ağa isimli bir vatandaş tarafından yeniden yaptırılmıştır.
Adres:
İskender Paşa Mh.
34091 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.012426, 28.950639
Enlem: 41°0′44.73″N (41.012426)
Boylam: 28°57′2.3″E (28.950639)

Yapılış Tarihi: 1521

Yaptıran: Pir Mehmet bin İlyas

Tadilat: 1965

Minare: 1

Bu yapım sırasında mescide minber de koyularak camiye çevrilmiştir. Sonraki yıllarda çeşitli onarımlar görmüştür. Son olarak 1965 yılında, halk tarafından büyük bir tamir yaptırılmıştır. Bu çalışmalar sırasında cami, caddeye doğru genişletilmiştir. Diğer ismi, Kiremitçibaşı Camii’dir.

Kızılminare Camii kagir bir yapı olup, 7,65×11,60 m. ölçülerinde, dikdörtgen planlıdır. Üstü kubbelidir. Mihrabı mermerden, kürsü ve mihrabı ahşaptandır. Kadınlar mahfili betondan yapılmıştır. İç duvarlar yerden itibaren bir metre kadar lambri ile kaplanmıştır.

Kızılminare Camii‘nin önüne yapılan son cemaat yeri, apartman biçiminde olduğundan caminin görünümünü bozmuş, kubbeli olan cami arkada, minaresi arada kalmıştır. Caminin sağ tarafında da yine apartman görünüşünde bir bina vardır. Bu bina “Küçük Camii” olarak nitelendirilip içerisinde minberi vs. bulunmaktadır. Bu kısım sol duvarından bir kapı açılmış ve kubbeli asıl cami ile irtibat sağlanmıştır. Küçük caminin üzerinde imam evi vardır.

Tek şerefeli minare, kubbenin sağ tarafında olup, sırlı kırmızı kiremit ile örülü olduğundan camiye Kızıl Minare isminin verilme sebebi olmuştur. Bu rengi hala korumakta olan minarenin külahı dahi orijinaldir. Abdest alma yerleri ile tuvaletlere dışarıdan girilmektedir.

Camiyi yaptıran Mehmet Efendi’nin oğlu Sinan Bey’in kabri ihata duvarları önündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir