Anasayfa » Koruk Mahmut Ağa Camii , Fatih
Koruk Mahmut Ağa Camii - Koruk Mahmut Aga Mosque
Koruk Mahmut Ağa Camii - Koruk Mahmut Aga Mosque

Koruk Mahmut Ağa Camii , Fatih

Koruk Mahmut Ağa Camii Tarihçesi

Koruk Mahmut Ağa Camii, Fatih Sultan Mehmet zamanında Koruk Mahmut tarafından mescit olarak yaptırılmıştır. İnşaatın ilk harcını da Fatih Vakfı vermiştir. Koruk Mescidi ve Korucu Mahmut Mescidi olarak da anılır.
Adres:
Şehremini Mh.
34104 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.011244, 28.931754
Enlem: 41°0′40.48″N (41.011244)
Boylam: 28°55′54.31″E (28.931754)

Yapılış Tarihi: Fatih Devri

Yaptıran: Koruk Mahmut

Tadilat: 1970

Minare: 1

Koruk Mahmut Ağa Camii zaman içinde çok yıpranmış. Sultan 2. Abdülhamid tarafından tamir ettirilmiştir. 1970 yılında ise semt sakinlerince biraz daha büyütülerek betonarme olarak yeniden yaptırılmıştır. Bugünkü yapı, kareye yakın planlı, çatılı ve üzeri kiremitle örtülüdür.

Son cemaat yeri sonradan ilave edildiğinden sağ tarafta yer alan minarenin kalınlığının yarısı iki bina arasında kalmıştır. Sağ taraftaki bu güdük minarenin köşeli kürsüsünün uzunluğu ile yuvarlak gövdesinin uzunluğu aynı ölçüdedir. Şerefe betondan korkuluğu demirden, külahı kurşun kaplamalıdır. Minare giriş kapısı yeni binadan açılmıştır. Üst mahfil, son cemaat yerinin üzerinde yer almıştır. Çıkış merdiveni son cemaat yerinin sağ tarafındadır.

Harime, son cemaatten girilir. Sağ ve sol duvarlarda, alt sıralarda dikdörtgen üçer, üst sıralarda, üzerileri oval yine üçer pencere bulunmaktadır. Mihrabın sağ ve solunda altlı-üstlü birer pencere vardır.

Dışarı taşkın olan mihrap ile minber ve kürsü ahşaptan yapılıp yağlı boya ile boyanmıştır. Betondan yapılmış düz tavan kireçlenmiştir. Duvar etekleri mermerle kaplanmıştır. Üst mahfil, son cemaat yerinde olup korkulukları ahşaptır.

Avluda imam evi tuvaletler vardır. Kitabesi 1672 tarihli abdest alma mahallerinin üzerine yapılan bina, kız Kur’an kursu olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir