Anasayfa » Kürkçübaşı Hacı Hüseyin Ağa Camii
Kürkçübaşı Hacı Hüseyin Ağa Camii - Kurkcubasi Haci Huseyin Aga Mosque
Kürkçübaşı Hacı Hüseyin Ağa Camii - Kurkcubasi Haci Huseyin Aga Mosque

Kürkçübaşı Hacı Hüseyin Ağa Camii

Kürkçübaşı Hacı Hüseyin Ağa Camii Tarihçesi

Kürkçübaşı Hacı Hüseyin Ağa Camii, 1613 tarihinde mescit olarak Hacı Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmıştır. Fatma Hatun isimli hayırsever bir hanım minber yaptırarak mescidi camiye çevirtmiştir.
Adres:
Yedikule Mh.
34107 Fatih/İstanbul

Koordinat:
40.994314, 28.924382
Enlem: 40°59′39.53″N (40.994314)
Boylam: 28°55′27.78″E (28.924382)

Yapılış Tarihi: 1613

Yaptıran: Kürkçübaşı Hacı Hüseyin Ağa

Tadilat: 1945

Minare: 1

Duvarları kagir, üzeri kiremitle örtülmüş çatı ahşaptır. Avlu sadece giriş kapısı önünde olduğundan, sol duvar boydan boya caddeye cephelidir.

Kürkçü Başı Hacı Hüseyin Ağa Camii‘nin, avlu giriş kapısı adeta bir tak gibi yapılmıştır. Bu kapının üzerindeki mermer kitabede 1871 tarihi ve besmele duası yer almaktadır. O tarih, caminin onarım tarihini göstermektedir. Cami, 1945 yılında yine onarımdan geçmiştir.

Çok küçük olan avlusunda yer altında tuvalet ve abdest alma yerleri vardır. Avludan, son cemaat yerine girilmektedir. Burada imam odası bulunmaktadır. Çift kanatlı ceviz bir kapı ile harime girilir. Harim girişinin iki yanında ahşap korkuluklu müezzin mahalleri yer almıştır. Soldaki müezzin mahallinden üst mahfile çıkış kapısı vardır. Üst mahfil, son cemaat yerinde ve harimde dört ahşap direkle müezzin mahallerinin üzerine uzanmaktadır.

Harimin bütün duvarları yerden pencere altlarına kadar lambri, sonrasında da tavana kadar çini ile kaplanmıştır.

Sağ ve soldaki duvarlarda üçer uzun, mihrap duvarında aynı büyüklükte iki pencere bulunmaktadır. Tavan cilalı ahşapla kaplanmıştır. Mihrap çini, minber ve kürsü cilalı ahşaptır.

Taş ve tuğla ile örülmüş minare, caminin sol tarafındadır. Son cemaat yeri sonradan yaptırılmakla minare harim ile son cemaat yeri arasında kalmıştır. Kürsü kısmı sokağa 30 cm. kadar taşmış olan minarenin şerefe korkuluğu demirden yapılmıştır.

Cami avlusunda, caddeye cepheli bir çeşme vardır. Son cemaat yeri yapılınca duvar içinde kalmıştır. Yol seviyesi de biraz yükselince çeşme kullanılmaz hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir