Anasayfa » Mismarcı Şücaeddin Camii , Fatih
Mismarcı Şücaeddin Camii -Mismarci Sucaeddin Mosque
Mismarcı Şücaeddin Camii -Mismarci Sucaeddin Mosque

Mismarcı Şücaeddin Camii , Fatih

Mismarcı Şücaeddin Camii Tarihçesi

Mismarcı Şücaeddin Camii, Mismarcı Yusuf Şücaaddin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Ancak 1558 tarihli Vakıflar Tahrir Defteri’nde, mescid sahibi olarak İlyas bin Hızır ismi geçmektedir. Bu iki şahsın kardeş olduğu da tahmin edilmektedir. Mescidin inşa tarihi bilinmemektedir. Vakıf defterinde kayıtlı vakfiyesinin 1505 tarihli olmasından hareketle, mescidin bu yıldan evvel yapıldığı söylenebilir. Minberini Şeyhülislam İsmail Efendi koydurarak mescidi cami haline getirmiştir.

Adres:
Balat Mh.
34083 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.027786, 28.951201
Enlem: 41°1′40.03″N (41.027786)
Boylam: 28°57′4.32″E (28.951201)

Yapılış Tarihi: 1505 yılından önce

Yaptıran: Mismarcı Yusuf Şücaaddin Efendi

Tadilat: 1979

Minare: 1

Mismarcı Yusuf Şücaaddin Camii, Mismari Şüca Mescidi, İksirci Mescidi ve Çivici Mescidi gibi adlarla da bilinir.

Mismarcı Şücaeddin Camii, yıllar içinde bakımsızlıktan harap olmuştur. Sadece duvar kalıntıları ve minare kaidesi kalmış iken, halkın yardımı ile 1978 yılında yeniden yapım çalışmaları başlamış ve 1979 tarihinde ibadete açılmıştır.

Tamamen moloz taş ile örülmüş duvarlarda, çepeçevre bir betonarme kiriş atılarak inşaat bitirilmiştir. Cami düz beton tavanlı ve çatılıdır. Bina dış ölçüleri ile son cemaat yeri dahil 9×15 m. kadardır.

Avlusu küçük olup etrafı duvarla çevrilidir. Avludan son cemaat yerine girilir. Üst mahfilin giriş merdiveninin de bulunduğu son cemaat yerinden ceviz bir kapı ile harime girilir. Kapının bulunduğu duvar boyunca uzanmış üst mahfil, iki beton direk üzerinde ve korkuluğu ahşaptır. Kapının iki yanında müezzin mahalleri bulunmaktadır. Dışarıya taşkın mihrap çini ile kaplanmıştır. Minber ve vaaz kürsüsü ahşaptır. Her duvarda altlı-üstlü ikişer pencere bulunmaktadır. Bütün duvarlar yerden, pencere altına kadar ahşap lambri ile kaplanmıştır. Sağ duvarın ortasında minare giriş kapısı vardır.

Son cemaat yeri ile asıl ibadet mahalli arasında kalan ve sağ tarafta yer alan minare, kısa, güdük olup, tuğla ile örülmüştür. Şerefesi de tuğladan, kaidesi moloz taştan yapılmıştır.

Mescidin önünde Uzunköprülü Ali Efendi’nin, 1924 yılında yaptırdığı çeşme akmamaktadır. Solda küçük mezarlığında Şücaaddin Efendi’nin de kabri bulunmaktadır. Vakfiyesinde belirtilen mektep hakkında bir bilgi bulunamamıştır.

Mismar kelimesinin lügat karşılığı, “çivi”dir. O halde, Şücaaddin Efendi, çivicilik mesleği ile meşgul bir şahıstır.

Mismarcı Sokağı’nın ayrı bir özelliği daha vardır. Osmanlı zamanında ülkeye ilk matbaayı getiren devlet adamı İbrahim Müteferrika’nın evinin bu sokakta olduğu ve matbaayı da evinde kurduğu kayıtlardan tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir