Anasayfa » Molla Hüsrev Sofular Camii , Fatih
Molla Hüsrev Sofular Camii - Molla Husrev Sofular Mosque
Molla Hüsrev Sofular Camii - Molla Husrev Sofular Mosque

Molla Hüsrev Sofular Camii , Fatih

Molla Hüsrev Sofular Camii Tarihçesi

Molla Hüsrev Sofular Camii, Şeyhülislam Molla Hüsrev Efendi tarafından 1460 yılında mescit olarak yaptırılmıştır. 17. yüzyılın ikinci yarısında, Girit Valisi Mehmet Bey’in mescide ahşap bir minber ilave ettirmesi ile camiye dönüştürülmüştür.

Adres:
İskender Paşa Mh.
34091 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.013480, 28.948584
Enlem: 41°0′48.53″N (41.01348)
Boylam: 28°56′54.9″E (28.948584)

Yapılış Tarihi: 1460

Yaptıran: Şeyhülislam Molla Hüsrev Efendi

Tadilat: 1920

Minare: 1

Çeşitli tarihlerde onarım görmüş, son olarak da 1920 yılında Trabzonlu bir hanımın yaptırdığı tamirler ile bugünkü görünümünü kazandırmıştır. Diğer ismi Sofular Camii’dir.

Molla Hüsrev Sofular Camii, dörtgen planlı ve 17,65 m. genişliğinde olup, duvarları kagir, çatısı kiremitle örtülüdür. Caminin içi, ters bir “T” şeklindedir. Zira mihrabın bulunduğu kısım, kare bir oda şeklinde dışarı taşmıştır. Burada da mihrap ayrıca dışarı taşmıştır.

Mihrap duvarında altta dört, üstte dört pencere bulunur. Mihrabın bulunduğu çıkıntının da sağında ve solunda ikişer pencere vardır. Doğu ve batı duvarlarının altında pencere olmayıp üst kısımlarında beşerden on adet üstlük vardır ki, bunun bir benzeri yoktur. Kürsü ahşaptandır. Ampir üslubundaki ahşap üst mahfil, altı adet ahşap direk üzerine oturmaktadır. Tavan ahşap çıtalarla kaplanmıştır.

Caminin önüne sonradan çarpık bir son cemaat yeri eklenmiştir ki, tarihi yapının görünümünü bozulmuştur.

Tuğladan örülmüş ve tek şerefeli minare, sonradan çimento ile sıvanmıştır. Son cemaat yerinin ilavesi dolayısıyla minare ortada kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir