Anasayfa » Muhsine Hatun Camii , Fatih
Muhsine Hatun Camii - Muhsine Hatun Mosque
Muhsine Hatun Camii - Muhsine Hatun Mosque

Muhsine Hatun Camii , Fatih

Muhsine Hatun Camii Tarihçesi

Muhsine Hatun Camii, Sadrazam Makbul (Maktul) İbrahim Paşa’nın (Ö.1536) zevcesi Muhsine Hatun tarafından, 1532 yılında Mimar Sinan’a yaptırmıştır.

Adres:
Saraç İshak Mh.
34130 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.005379, 28.963217
Enlem: 41°0′19.36″N (41.005379)
Boylam: 28°57′47.58″E (28.963217)

Yapılış Tarihi: 1532

Yaptıran: Muhsine Hatun

Tadilat: 19. Yy.

Mimar: Mimar Sinan

Minare: 1

Muhsine Hatun Camii, İbrahim Paşa Zevcesi Mescidi ve Çifte Gelinler Camii gibi isimlerle de anılır.

Zamanında Muhsine Hatun Camii’nin yerinde, kiliseden bozma bir mescit vardı. Bir yeniçeri de mihrap duvarı önündeki boşluğa küçük bir tekke ve derviş hücreleri yaptırmıştı. Kanuni Sultan Süleyman’ın Mısır’dan getirttiği Şeyh Zarifi Efendi de bu mescitte postuna oturmuştu. Ancak bir depremde mescid yıkılmıştır. Muhsine Hatun da şeyhe olan saygısından dolayı buraya yeni bir cami, mihrap önüne de yine küçük bir tekke yaptırmıştır.

Cami ile tekkeye zaman içinde birçok tamirat yapılmıştır. 18. yüzyıl son çeyreğinde de büyük bir onarım görmüştür. 19. yüzyıl sonlarında tekrar onarıma girmiş, tekke ortadan kalkmış ve Muhsine Hatun Camii bugünkü şeklini almıştır.

Dikdörtgen bir arsa üzerinde olan Muhsine Hatun Camii’nin duvarları kagirdir. Her duvarda üçer adet olan pencereler uzun ve dikdörtgen olup üzerleri sivriltilmiştir. Mihrabı çini kaplı, minber ve kürsü ahşaptır. Tavan boyalı ahşap kaplıdır. Bu yapı günümüze kadar fazla değişmeden ulaşmıştır. Kuzey duvarı boyunca iki katlı mahfil, ahşap direkler üzerine yapılmıştır.

Muhsine Hatun Camii’nin batı duvarlarına bitiştirilen yeni bir ahşap bina yapılmıştır. Duvarları ahşap olan son cemaat yeri bu yeni kısımdadır. Her iki bölümün üzerindeki çatı, kiremitle örtülüdür.

Minare, her iki yapının arasında kalmıştır. Nişanca Mehmet Camii’nde olduğu gibi minarenin kaidesi kesme küfeli taştan, gövdesi tuğla ile silindir şeklinde örülmüştür. Tek şerefelidir.

Muhsine Hatun Camii haziresinde, sanatsal mezar taşları bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir