Anasayfa » Nallı Mescit Camii , Fatih
Nallı Mescit Camii - Nalli Mescit Mosque
Nallı Mescit Camii - Nalli Mescit Mosque

Nallı Mescit Camii , Fatih

Nallı Mescit Camii Tarihçesi

Nallı Mescit Camii, Fatih döneminde Akşemseddin’in akrabası olan İmam Ali tarafından yaptırılmıştır.
İmam Ali Mescidi, Babıali Mescidi ve Vilayet Camii olarak da bilinir. Orijinal minaresinin kaidesinde, nal motifleri bulunduğundan, mescide Nallı Mescid denmiştir. Bu motifler günümüzde yoktur.

Adres:
Hoca Paşa Mh.
34110 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.012630, 28.975640
Enlem: 41°0′45.47″N (41.01263)
Boylam: 28°58′32.3″E (28.97564)

Yapılış Tarihi: Fatih Dönemi

Yaptıran: İmam Ali

Tadilat: 2014

Mimari: Osmanlı

Minare: 1

Mescide Hekimoğlu Ali Paşa’nın kardeşi Feyzullah Efendi tarafından minber koydurulmuştur. 1866 yılında mescid çok harap hale gelmiştir. Bu yüzden Sultan Abdülaziz 1868’de mescidi yeniden yaptırmıştır. 1902 tarihindeki onarımla da bugünkü şeklini almıştır. Daha sonra 1961, 1968 ve 1993 yıllarında da Vakıflar Genel Müdürlüğünce tamirler yaptırılmıştır.

Eklektik üslupta, İran-Hint çizgilerinde inşa edilmiştir. Halen, kirli sarı renktedir. Yapının tamamı 8.50x 8.50 m. ebatlarında kare planlıdır. Kubbe, duvarlar üzerine oturmaktadır ve üstü kurşunla kaplanmıştır. Minber ve vaaz kürsüsü ahşap, beyaz boyalı ve bitkisel süslemelidir. Minber külahı, soğan kubbesi ile doğu etkisi taşımaktadır. Cami içi, kalem işi bitkisel süslemelerle bezelidir. Harım kısmının kuzey tarafında son cemaat yeri bulunmaktadır. Duvarlarında; alt sırada dört büyük, mahfil hizasında sekiz ve kasnak üzerinde dört küçük pencere olduğundan aydınlık bir mescid konumdadır.

Nallı Mescit Camii‘nin üç kapısı bulunmaktadır. Anakapı kuzey cephededir ve önünde beş basamağı vardır. Batı cephesindeki kapı pencereden bozmadır. Doğu cephesindeki kapı sadece hünkar mahfiline çıkan özel bir kapıdır. Buradan ahşap korkuluklu bir merdivenle hünkar mahfiline çıkılır. Bu kapının altında abdest alma muslukları vardır.

Kesme taştan yapılmış tek şerefeli minareye mescidin içinden çıkılmaktadır. Şerefesi, cumbalı, soğan şeklinde külahı bulunmaktadır. Minarenin bu şekli 1866 tadilatında verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir