Anasayfa » Nişancı Mehmet Paşa Camii , Fatih
Nişancı Mehmet Paşa Camii - Nisanci Mehmet Pasha Mosque
Nişancı Mehmet Paşa Camii - Nisanci Mehmet Pasha Mosque

Nişancı Mehmet Paşa Camii , Fatih

Nişancı Mehmet Paşa Camii Tarihçesi

Nişancı Mehmet Paşa Camii, Fatih Sultan Mehmet’in son sadrazamı Karamani Nişancı Mehmet Paşa tarafından 1475 yılında yaptırılmıştır. Sonraki yıllarda meydana gelen zelzelede cami tamamen yıkılmıştır. 19. yüzyılda duvarları taşla örülmüş ve çimento ile sıvanmış yeni bir cami yapılmıştır. Çatısı kiremitle örtülmüştür.

Adres:
Nişanca Mh.
34130 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.006129, 28.960779
Enlem: 41°0′22.06″N (41.006129)
Boylam: 28°57′38.8″E (28.960779)

Yapılış Tarihi: 1475

Yaptıran: Karamani Nişancı Mehmet Paşa

Tadilat: 19. Yy.

Minare: 1

Binanın batı tarafı hariç dört yöne uzun barok stilde pencereler vardır. Pencerelerin üst tarafı yarım daire şeklinde başlayıp üst orta noktada daha küçük bir yarım daire oluşturulmuştur. Camideki mihrap mermerden, minber ve kürsü ahşaptır. Tavan çubuklu ahşap ve beyaza boyalıdır. Mihrap 19. yüzyılda yapılmıştır. İç duvarlar yeşile boyalıdır.

Nişancı Mehmet Paşa Camii, tek şerefeli minare kesme taştan yapılmış olup kaidesi kare, gövdesi silindir şeklindedir. Avlu kapısından girildiğinde solda tuvaletler ve onun duvarında abdest alma muslukları mevcuttur.

Sonraki yıllarda, caminin batı duvarına bitişik iki katlı, dikdörtgen pencereli ahşap bir bina yapılmıştır. İmam ve müezzin lojmanı olarak kullanılmıştır. Ancak zaman içinde cami cemaate kafi gelmeyince bu kısım da camiye katılarak ibadete açılmıştır. Üst katı kadınlar mahfili olarak kullanılmaktadır ve bu kısım ilk yapılan binaya da açılmıştır. Son cemaat yeri de bu kısımdadır. Bu binanın önüne de ufak bir camekanlı giriş yapılmıştır. Minare de iki yapının arasında kalmıştır.

Mehmet Paşa, Mevlana soyundan olup Fatih Sultan Mehmet Han’ın öldüğü 1481 yılında yeniçeriler tarafından şehit edilmiştir. Kendisi, bu caminin haziresinde yatmaktadır. Vakıf tahrir defterinde bu cami için “Arif Çelebioğlu Nişancı Mehmet Paşa” şeklinde bir kayıt vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir