Anasayfa » Nusretiye Camii
Nusretiye Camii - Nusretiye Mosque
Nusretiye Camii - Nusretiye Mosque

Nusretiye Camii

Nusretiye Camii Tarihçesi

Nusretiye Camii, 19. yüzyılda İstanbul’un Tophane semtinde inşa edilmiş bir camidir. İlk olarak 3. Selim tarafı­dan yaptırılmıştır. 2. Mahmut yanan camiyi yeniden yaptırmış ve camiye Nusretiye adı bu dönemde verilmiştir. Caminin mi­marı Kirkor Balyandır. Kubbesinin yerden yük­sekliği 33 metre, çapı ise 7,5 metredir.


Adres:
Kılıçali Paşa Mh. 34433 Beyoğlu/İstanbulKoordinat:
41.0274896,28.9830612
Enlem: 41°1’40.01¨N (41.027781)
Boylam: 28°58’59.4¨E (28.983166)

Yapılış Tarihi: 1826

Yaptıran: Sultan 2.Mahmut

Tadilat: Devam ediyor.

Mimar: Kirkor Amira Balyan

Mimari: Ampir ve Barok

Minare: 2

18. yüzyılın sonlarında burada Sultan 3. Selim’in yaptırdığı Tophane-i Amire Arabacılar Kışlası Camii, 1823’teki Firuzağa yangınında yanıp kül olmuştur. Sultan 2. Mahmut 1823’te yanan caminin yerine yeni bir caminin inşa­atını başlamış, yangın yerindekilere yapılan yardımlardan olsa gerek, caminin adı Nusretiye olmuştur. Nusretiye Camii’nin mimarlığı­nı Osmanlıya sonradan saraylar, köşkler inşa edecek Balyan ailesinin ilk kuşağından Meremetçi Bali Kalfanın oğlu Kirkor Amira Balyan üstlenmiştir. Üç yıl süren inşaatın ardın­dan 1826’da Sultan 2. Mahmut, saltanat kayığıyla Tophane İskelesi’ne çıkmış, yere serilmiş değerli kumaşların üzerinde at sırtında ilerleyerek camiye gelmiş ve caminin açılışını gerçekleştirmiştir.

Tek kubbeli ve iki minareli caminin minareleri çok ince ve yüzeyi olukludur. Cami döşemesi ile iç kısımdaki hünkar mahfili bütünüyle mermerdir ve kafesi pirinç dökme ile altın yaldızlıdır.

Nusretiye Camii’nin yazıları Mustafa Rakım Efendi ve Şakir Efendiye, caminin büyük giriş kapısı üstündeki yazı ise Yesarizade Mustafa İzzet Efendiye aittir. Cami kapısının karşısında sebil vardır. Nusretiye Camii yapıldığı yıllarda İstanbul’da etkin olan ampir ve barok üslup etkisindeki caminin sebil, muvakkithane ve şadır­vanı da Tophaneyi süslemektedir.

Sultan 2. Mahmut, kubbenin mahyaları örttüğünü fark edince minarelerini alt şerefelere kadar yıktırmış ve üst şerefeleri daha yükseğe aldırtarak baştan yaptırmıştır.

1956’daki yol çalışması sırasında caddenin karşısında kalan sebil ve muvakkithane sökülerek Nusretiye Camii’nin yanına taşın­mıştır.

Nusretiye Camii tadilatı devam etmektedir.

Sultan 2.Mahmut ‘un Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir