Anasayfa » Osman Gazi
Osman Gazi | 1258-1326 . 1299-1326
Osman Gazi | 1258-1326 . 1299-1326

Osman Gazi

Osman Gazi Hayatı

Babası: Ertuğrul Gazi
Annesi: Hayme Hatun
Doğumu: Söğüt (M.1258-H.656)
Vefatı: Bursa (M.1326-H.726)
Saltanatı: 1299-1326 (27) sene

Ertuğrul Bey’in üç oğullarından biri olan Osman Gazi diğer kardeşlerinden büyük değildi. Diğer iki kardeşine göre daha idareci yapısı vardı. Bu hususta çok büyük kabiliyeti vardı. Ertuğrul Bey vefat ettikten sonra diğer büyün beyler, ittifakla Osman Bey’i aşiretin reisi olarak seçtiler.

Osman Bey 23 yaşında beyliğin başına geçmiştir. Uzun boylu ve geniş göğüslü yapısı vardı. Kalın ve çatık kaşlı, ela gözlü ve koç burunluydu. Omuzlarının arası oldukça genişti. Vücudunun belden yukarısı, aşağı kısmına göre daha uzundu. Çehresi yuvarlak ve teni buğday rengine benziyordu.

Osman Bey, büyük şeyhlerden Edebali’nin evinde misafir olduğunda, dinlenmesi için gösterilen odada Kur’an-ı Kerim’i görünce, saygısından sabaha kadar yatmadığı ve geceyi uykusuz geçirdiği bilinmektedir. Şeyh Edebali bu durumdan çok memnun kaldığı için, Osman Bey’i kızı ile evlendirmiş ve hayır duaları etmiştir.

Osman Bey, Karacahisar’ı 1287’de fethetti.
Domaniç’te Bizanslıları yenerek Bilecik’i 1289 yılında fethetti.
Selçuklu hükümdarı tarafından da uç beyliğine verildi.
İnegöl 1299’da fethedildi. Selçuklu devleti yıkıldı ve Osman Bey müstakil beyliğini ilan etti.
Yenişehir ile Köprühisar 1300’de, Akhisar ve Koçhisar 1302’de fethedildi.

Osman Bey’e Erturul Gazi’den yani babasından 4800 kilometrekare toprak kalmıştır. Osman Bey vefat ettiğinde ise, beylik 16000 kilometrekare toprak genişliğine sahipti.

Vefat etmeden önce oğlu Orhan Bey‘e şöyle vasiyet etmiştir:

Vefatında 68 yaşındaydı. Ağustos 1326. (Allah rahmet eylesin.)

Vefat ettiğinde geriye bıraktığı mal varlığı şunlardı: Bir at zırhı, bir çift çizme, birkaç tane sancak, bir kılıç, bir mızrak, bir tirkeş, birkaç at, üç sürü koyun, tuzluk ve kaşıklık.

Osman Gazi, vefat ettiği zaman zayıf bir rivayete göre, Söğüt’te babasının yanına defnedilmiş ve Bursa alınırsa oraya defnini vasiyet etmişti. Bunun için 1326’da Bursa alındıktan sonra vasiyeti yerine getirilerek cesedi Bursa’ya nakledilip, Hisar’da (Saint Eli) namına yapılmış olan Gümüşlü Kümbet’e defnedilmiştir. Fakat vekayün tetkikine göre: vefatının 1326’da Bursa’nın teslim alınmasından sonra olduğu anlaşılıyor. (Osmanlı Tarihi, Uzunçarşılı)

Osman Gazi zamanında yaşayan İslam büyükleri:
Silsile-i Sadat-ı Nakşibendiyye’nin onuncu ve onbirinci halkalarını teşkil eden, Hace Arif Rivgiri ve Hace Mahmud İncir Fagnevi (ks) Hazretleri,
Şeyh Saadettin Cibavi,
Bahaüddin Veled ve müellif Pehlivan Mahmud Poyraz.

Erkek çocukları:
Pazarlı Bey,
Çoban Bey,
Hamid Bey,
Orhan Bey,
Alaeddin Ali Bey,
Melik Bey,
Savcı Bey.

Kız çocukları:
Fatıma Hatun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir