Anasayfa » Piri Mehmet Paşa Camii , Fatih
Piri Mehmet Paşa Camii - Piri Mehmet Paşa Mosque
Piri Mehmet Paşa Camii - Piri Mehmet Paşa Mosque

Piri Mehmet Paşa Camii , Fatih

Piri Mehmet Paşa Camii Tarihçesi

Piri Mehmet Paşa Camii, 1520 yılında Yavuz Sultan Selim’in vezirlerinden Karamani Piri Mehmet Paşa tarafından tekke-mescid olarak yaptırılmıştır.
Karamani Piri Mehmet Paşa Camii, Koruklu Tekkesi Mescidi’dir.

Adres:
Haseki Sultan Mh.
34096 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.011367, 28.940662
Enlem: 41°0′40.92″N (41.011367)
Boylam: 28°56′26.38″E (28.940662)

Yapılış Tarihi: 1520

Yaptıran: Karamani Piri Mehmet Paşa

Tadilat: 1976

Minare: 1

Hz. Ebubekir soyundan olan Mehmet Paşa’nın aslen Çukurbostan yakınlarındaki Koruk Mahallesi’nden olması dolayısıyla mescide Koruklu ismi de verilmiştir. Tekkede devrin ünlü din adamları görev yaptığı gibi, kuruluşun faaliyetlerinde tekke musikisi de önemli bir yer tutmuştur.

Tekke, zaman içinde bazı değişikliklere uğramıştır. Ayrıca İstanbul’un 1660, 1693, 1718, 1782, 1908 yangınlarında tekke de büyük zarar görmüş ve her seferinde adeta yeniden inşa edilmiştir. 1918 yangınında ise tamamen yok olmuştur. 1920’lerde başlatılan inşaatta harem dairesi bitirilmiş, tevhidhâne binası yarım kalmıştır. 1925 yılında tekkelerin kapatılması ile inşaat faaliyeti tamamen durmuştur.

1976 yılında, halkın desteği ile yarım kalmış tevhidhâne tamamlanarak bugünkü Piri Mehmet Paşa Camii binası meydana getirilmiştir. Ancak bina tevhidhane olarak başlamış olduğundan, mihrap duvarı kıble istikametinde değildir. Bu yüzden mihrap, sol köşeye yapılarak saflar buna göre düzenlenmiştir.

Piri Mehmet Paşa Camii, kare planlı, iki katlı, kâgir duvarlı, beşik çatılı ve üzeri kiremitle örtülmüştür. İç tavanda betonarme kirişleri görülmektedir.

Millet Caddesi’ne göre set üstünde kalan caminin avlusuna mermer merdivenle çıkılmaktadır. Merdiven altına tuvalet ve abdest alma yerleri yapılmıştır.

Küçük bir son cemaat yerine sahip olan Piri Mehmet Paşa Camii’nin minber ve kürsüsü ahşap, köşeli olan mihrabı çini ile kaplanmıştır. Duvarlar yerden itibaren yarım metre lambri ile kaplanmıştır. Sağ ve sol duvarlarda üçer, mihrap duvarında iki kare pencere bulunmaktadır. Her pencerenin üzerinde, üst tarafı oval birer pencere daha vardır. Minberin sağındaki duvarda bulunan kapı, imam lojmanına açılmaktadır. Giriş kapısının sağındaki müezzin mahallinden üst mahfile çıkış merdiveni vardır. Üst mahfil betondan yapılmıştır.

Piri Mehmet Paşa Camii‘nin sol tarafında yer alan minare, kesme taşla örülmüş olup, şerefesi de taştan yapılmıştır. Kuzey yönündeki avluda ahşap binalar, mutfak ve lojman olarak kullanılmaktadır.

Süleyman Efendi Sokağı’nın sağında bu cami binası, solunda da haziresi yer almaktadır. Hazirede Fatih Sultan Mehmet’in hocası Molla Gürani ve tekkenin şeyhlerinden Cemaleddin-i Karamani’nin mezarı da bulunmaktadır. 1532 yılında vefat eden Karamani Mehmet Paşanın mezarı ise Silivri’deki tekkenin haziresindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir