Anasayfa » Şah Sultan Camii , Fatih
Şah Sultan Camii - Sah Sultan Mosque
Şah Sultan Camii - Sah Sultan Mosque

Şah Sultan Camii , Fatih

Şah Sultan Camii Tarihçesi

Şah Sultan Camii, Yavuz Sultan Selim’in kızı, Veziriazam Lütfi Paşa’nın eşi olan Şah Sultan tarafından, 1528 yılında yaptırılmıştır. Kendi türbesi Eyüp Camii civarındadır.

Adres:
Cerrah Paşa Mh.
34098 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.004157, 28.938248
Enlem: 41°0′14.97″N (41.004157)
Boylam: 28°56′17.69″E (28.938248)

Yapılış Tarihi: 1528

Yaptıran: Yavuz Sultan Selim’in kızı Şah Sultan

Tadilat: 1982

Minare: 1

Cerrahpaşa Hastanesinin sınırları 1981 yılında genişletilince, cami, hastane bahçesi içinde kalmıştır. Uzun yıllar bakımsızlığı dolayısıyla harap vaziyete gelen cami, 1953 yılında tamir ettirilmiştir. Ancak kubbeli olan yapı, bu tamirde düz tavanlı ve çatılı hale getirilmiştir. Yalnız temelleri kalmış; olan son cemaat yeri de iki katlı olarak yeniden yapılmış, kapı önüne de camekanlı demir doğramalı bir kısım eklenmiştir. İki mihrabiyesi olan son cemaat yerinin tabanı, iki yanda harime giriş hizasından biraz yükseltilerek yapılmıştır. Bu suretle bina; camekanlı bölüm, son cemaat yeri ve harim gibi üç kısım haline gelmiştir. Cami, 1981-1982 yılları arasında yine bir tamir görmüştür.

Son cemaat yeri betonarme bir binadır. Harim duvarları kesme taşla örülmüştür. Her ikisinin de çatısı kiremitle örtülüdür.

Asıl ibadet mahalline son cemaat yerinden iki kanatlı ahşap bir kapı ile girilir. Üst mahfile de harimdeki ahşap merdivenle çıkılır. Beş saf sırasından ibaret harimin dört duvarında ikişer sıralı, dörder pencere bulunmaktadır. Bütün pencerelerin üzerileri oval olduğu halde, alttakilerin üst oval kısımları doldurularak dikdörtgen şekline getirilmiştir.

Alçıdan yapılmış mihrap, yarım yuvarlak bir niş içinde olup mukarnaslıdır. Minber kürsü ve üst mahfil ahşaptan yapılmıştır. Duvarlar yerden yarım metre yüksekliğinde lambri ile kaplanmıştır.

Kesme taştan yapılmış tek şerefeli minare, caminin sağ tarafındadır. Korkuluğu taş, külahı kurşun kaplamalıdır.

Şah Sultan Camii’nin batı tarafına, 1983 yılında sekiz sütunlu üzeri külah şeklinde bir çatı ile örtülü şadırvan yapılmıştır. Cama giriş kapısının sol karşısında da tuvaletler yer almaktadır. Hazire, avlunun doğu tarafındadır.

Bahçenin batı tarafında, 1989 yılında yapılan iki katlı dört daireli lojmanı, Cerrahpaşa Hastanesi’nin sınırlarında olan diğer dört caminin imamları kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir