Anasayfa » Şahu Geda Camii , Fatih
Şahu Geda Camii - Sahu Geda Mosque
Şahu Geda Camii - Sahu Geda Mosque

Şahu Geda Camii , Fatih

Şahu Geda Camii Tarihçesi

Şahu Geda Camii, Padişah kapıcılarından Mehmet Şah tarafından yaptırılan, inşa tarihi bilinmemekle beraber 1550’lerde yapıldığı tahmin edilmektedir. Kendisinin 1563 yılında vefat ettiği bilinmektedir. Uzun yıllar bakımsızlıktan harap olan cami, 1978 yılında hayırsever vatandaşlar tarafından tamir ettirilmiştir.

Adres:
Kürkçü Başı Mah. Küçük Langa Cad.,
Fatih Merkez, Fatih, İstanbul

Koordinat:
41.006887, 28.948946
Enlem: 41°0′24.79″N (41.006887)
Boylam: 28°56′56.21″E (28.948946)

Yapılış Tarihi: 1550

Yaptıran: Padişah kapıcılarından Mehmet Şah

Tadilat: 1989

Minare: 1

Şahu Geda Camii‘nin kare planlı duvarları tuğla ve kesme taşla örülmüştür. Sarkıtlı olan mihrabı alçıdan yapılmıştır. Minber ve kürsü ahşaptan, tavan çubuklu ahşapla kaplanmıştır. Duvarlar yerden yarım metre yüksekliğinde lambri ile kaplanmıştır. Her duvarda altlı-üstlü ikişer pencere vardır. Çatı kiremitle örtülmüştür. Açık olan son cemaat yeri, 1989 yılında camlı camekânla kapatılmıştır. Üst mahfile de buradan çıkılır. Üst mahfil iki saf sırası kadar harime uzanmış olup, dört ahşap direk üzerindedir.

Kesme taşla örülmüş minare tek şerefeli, külahı kurşun kaplamalıdır.

Önde küçük bir avlusu ve imam lojmanı, abdest alma yeri, zemin altında tuvaletleri vardır. Cami, avlusu ile birlikte duvarla çevrilmiştir.

Şahu Geda Camii‘nin ismi, Taşlıcalı Yahya Efendi’nin eserindeki üçüncü mesnevisi olan “Şâhu Geda-Padişah ve Fakir” isminden gelmektedir. Eser, Şah Ahmet ile Geda Bilgin arasındaki aşkın, ilahi bir aşka dönüşünü anlatmaktadır. Bostan Camii ismi ise, meşhur Langa bostanlarının arasında yer almasından kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir