Anasayfa » Salih Paşa Camii , Fatih
Salih Paşa Camii - Salih Pasha Mosque
Salih Paşa Camii - Salih Pasha Mosque

Salih Paşa Camii , Fatih

Salih Paşa Camii Tarihçesi

Salih Paşa Camii, Fatih Sultan Mehmet Han döneminde, ulemadan Tokatlı Paşmakçı Hüsameddin Efendi tarafından yaptırılmıştır. İbn-i Meddas olarak tanınan Hüsameddin Efendi, 1442’de Amasya müftüsü olmuş ve bu şehirde Hüsamiye Medresesi’ni yaptırmıştır. İstanbul fethine katılmak üzere İstanbul’a gelmiş, fetihten sonra da bu mahalleye yerleşmiştir. 1456 yılında vefat etmiş ve mescidin haziresine gömülmüştür. Mezar taşında “Ebu’l-feth Sultan Mehmet Han’ın mestçibaşısı” yazılıdır.

Adres:
Cibali Mh.
34083 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.022770, 28.958667
Enlem: 41°1′21.97″N (41.02277)
Boylam: 28°57′31.2″E (28.958667)

Yapılış Tarihi: Fatih Devri

Yaptıran: Tokatlı Paşmakçı Hüsameddin Efendi

Tadilat: 1980

Minare: 1

İbn-i Meddas Mescidi veya Paşmakzade Mescidi olarak da bilinir.

1647 yılında, Sadrazam Salih Paşa mescidin çevre duvarlarına bir çeşme yaptırmıştır. Mescid, 1830 yılında yenilenmiştir. 1912’de Salih Paşa’nın yaptırdığı çeşmeyi, Zeynep Hanım isimli bir hayırsever yenilemiştir. 1977-1980 arasında, ikinci bir kat da ilave edilerek onarım görmüştür.

Salih Paşa Caddesi’nden girilen avludan, mermer merdivenle giriş kapısına varılır. Son cemaat yeri olmadığından doğrudan, sol köşeden caminin harimine girilir. Ve hemen karşımıza da üst mahfilin ahşap merdivenleri çıkar. Üst mahfili iki ahşap direk taşır. Harimin doğu duvarında, yuvarlak kemerli üç uzun pencere, mihrabın iki yanında birer, giriş kapısının iki yanında birer pencere bulunur. Batı yönündeki tek pencere örülerek kapatılmıştır.

Salih Paşa Camii‘nin ön ve yan duvarları moloz taşıyla, mihrap duvarı da iki tuğlalı hatılla yapılmıştır. Cami dikdörtgen planlı olup, çatısı ahşaptır. Mihrap, minber ve kürsü yakın zamanda mermer olarak yeniden yapılmıştır Tavan düz betondur. İç duvarlar, yerden pencere altlarına kadar lambri ile kaplanmıştır.

Minarenin konumu, mescidin en çarpıcı özelliğindedir. Zira sağ köşe yerine, kıble duvarına paralel orta kısımdadır. Çimento ile sıvalı minarenin şerefe altına dik vaziyette konan tuğlalar değişikliği sağlamıştır. Şerefe korkulukları demir çubukludur. Caminin, avluya bakan cephesine, abdest alma muslukları konmuştur. Avlunun altındaki tuvaletlere de yine mermer merdivenlerle inilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir