Anasayfa » Saraç İshak Camii , Fatih
Saraç İshak Camii - Sarac Ishak Mosque
Saraç İshak Camii - Sarac Ishak Mosque

Saraç İshak Camii , Fatih

Saraç İshak Camii Tarihçesi

Saraç İshak Camii, Hacı Saraç İshak bin Abdullah tarafından mescit olarak yaptırılmıştır. İnşa tarihi bilinmiyor ama vakfiyesi 1488 yılını taşıdığına göre mescit bu tarihten önce yaptırılmış olmalıdır. Sonraki yıllarda mescide, minber ilave edilerek camiye çevrilmiştir.

Adres:
Saraç İshak Mh.
34130 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.007134, 28.963863
Enlem: 41°0′25.68″N (41.007134)
Boylam: 28°57′49.91″E (28.963863)

Yapılış Tarihi: 1488’den önce

Yaptıran: Hacı Saraç İshak bin Abdullah

Tadilat: 1975

Minare: 1

19. yüzyılın ikinci yarısında cami içinde tesis edilen Rıfai Tekkesi 1925’te kapatılmıştır.

Saraç İshak Camii, önündeki yol yükseltilmiş olsa gerek ki yapı yol seviyesinden biraz aşağıda kalmıştır. 1956 ve 1975 yıllarında da tamir görmüştür.

Taş kaplamalı avlunun iki kapısı vardır. Biri caminin giriş kapısı karşısında, diğeri abdest alma mahallinin önündedir. Son cemaat yerinin ön tarafına camlı yeni bir bölüm eklenmiştir.

Yaklaşık seksen santim kalınlığında olan duvarlar, kesme taşla örülmüştür. Sağ ve sol duvarlarda üçer, mihrap ve son cemaat duvarlarında ikişer pencere vardır.

Saraç İshak Camii‘nin iç ölçüleri 10×10 metredir. Saçaklı çatı kiremitle örtülüdür.

Basit bir oyuk halinde olan mihrap, çimento sıvalı ve boyalıdır. Yeni yapılmış olan minber cilalı ahşaptandır. Tavan ahşap çıtalarla kaplanmıştır. Üst mahfil iki beton direk üstünde olup korkulukları betondandır. İç duvarlar çepeçevre, yerden itibaren bir metre yüksekliğinde cilalı ahşapla kaplanmıştır. Aynı malzemeyle kürsü de kaplanmıştır.

Camilerin ekseriyetle minaresi sağda iken bu caminin minaresi soldadır. Gövdesi güdük ve yuvarlak, şerefesi tektir. Gövde den daha eski olan kaide, kesme taşla köşeli olarak inşa edilmiştir.

Haziresi, sol ve arka tarafında olup, içinde bir hayli kabir vardır. 1487 yılında vefat etmiş olan Saraç İshak’ın kabri minare yakınında olup, baş ve ayak taşı çok gösterişlidir. Rıfai şeyhi Mehmet Fazlı Efendi’nin kabri de bu hazirededir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir