Anasayfa » Seferikoz Camii , Fatih
Seferikoz Camii - Seferikoz Mosque
Seferikoz Camii - Seferikoz Mosque

Seferikoz Camii , Fatih

Seferikoz Camii Tarihçesi

Seferikoz Camii, 1485 yılından önceki bir tarihte, Sivrikoz Mehmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Vakıf Tahrir Defteri’ndeki kaydı 1495 tarihlidir. Mihrap kitabesi H.1403 olup kapı üzerindeki mermer kitabesi H.1298 tarihini taşımaktadır.

Cibali Mescidi, Seferikoz Mehmet Efendi Camii ve Sivrikoz Mescidi gibi adlarla da bilinir.

Adres:
Yavuz Sultan Selim Mh.
34083 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.025895, 28.958364
Enlem: 41°1′33.22″N (41.025895)
Boylam: 28°57′30.11″E (28.958364)

Yapılış Tarihi: 1485 yılından önce

Yaptıran: Sivrikoz Mehmet Efendi

Tadilat: 19. Yy.

Minare: 1

Hadika, binisinin kabri, Meyyit İskelesi yolunda Kapudan-ı Esbak Abdülfettah Paşa’nın kabrinin yanında olduğunu yazmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın kumandanlarından olan ve Cebeciler Ocağı’nın da ilk ağası Cebe Ali, Fetih’te büyük yararlılıklar göstermiş ve şehre de bu kapıdan girdiği için Cebe Ali Kapısı denmiş, zamanla Cibali Kapısı olarak değişmiş ve cami de bu isimle anılmaya başlanmıştır. Cibali Dede’nin kabri Cibali Karakolu’nun içindedir.

Seferikoz Camii, 1858 ve 1900 yıllarında tamir görmüştür, dikdörtgen planlı, ahşap çatılı, kagir duvarlı ve fevkanidir. Sokaktan, sekiz mermer basamakla son cemaat yerine girilir. Son cemaat yerinin sağında imam odası bulunur. Sol taraftan ayrı bir kapı ile harime geçilir. Buradaki mihrap ve minber mermer, kürsü, tavan ve taban ahşaptandır. Harimde altı namaz safı bulunmaktadır. Pencereler ise, sol duvarda beş, sağ duvarda dört, mihrap duvarında iki adettir. Duvarlar, yerden yarım metre yüksekliğinde mermerle kaplanmıştır. Son cemaat mahallinin üstü kadınlar mahfili olarak kullanılmaktadır.

Seferikoz Camii‘nin tuvalet ve abdest alma yerleri, sağ taraftaki betonarme binadadır. Kesme taştan örülmüş minare, harimin sağında olduğundan iki bina arasında kalmıştır. Bu yüzden minare arka sokaktan tam olarak görülmektedir. Giriş kapısının altında Bizans devrinden kalma bir sarnıç bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir