Anasayfa » Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii , Fatih
Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii - Sekbanbasi Yakup Aga Mosque
Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii - Sekbanbasi Yakup Aga Mosque

Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii , Fatih

Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii Tarihçesi

Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii, Fatih Sultan Mehmet’in Sekbanbaşısı tarafından yaptırılmıştır. Sekbanbaşı, Padişahın av köpeklerine bakan askerlerin başındaki görevliye verilen isimdir.

Adres:
Mimar Kemalettin Mh.
34130 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.009061, 28.960931
Enlem: 41°0′32.62″N (41.009061)
Boylam: 28°57′39.35″E (28.960931)

Yapılış Tarihi: 14. Yy.

Yaptıran: Fatih’in Sekbanbaşısı Yakup Ağa

Tadilat: 1997

Minare: 1

Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii, uzun yıllar harap bir vaziyette kalmıştır. 1969 yılında kagir olarak yenilenmiş, minare tuğladan yeniden yapılmıştır. 1997 yılında büyük bir onarım daha görmüş ve bugünkü şeklini almıştır.

Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii’ne 12 basamaklı merdivenle sokaktan avluya çıkılır. Avlu mermer ile kaplanmıştır. Avludan 4,80 m. genişliğindeki son cemaat yerine çıkılır. Son cemaat yerinin üstünde üç mahfil bulunur. Kadınlar mahfilinin önü ahşap kafesle kapatılmıştır. Son cemaat yerinden ceviz kapı ile asıl ibadet mahalline geçilir.

Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii’nin mihrap, minber ve vaiz kürsüsü ahşaptan yapılarak her biri altın sarısı yaldızla süslenmiştir. Tavan ahşap kaplıdır. Mahfili, dört adet köşeli ahşap direk tutmaktadır. Cami giriş kapısının sağ ve solunda müezzin yerleri bulunur. Mihrap duvarında iki, sağ ve sol duvarlarda üçer pencere bulunmaktadır.

Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii’nin tek şerefeli bir minaresi vardır. Avluda muvakkithâne binası ile avlu altında abdest alma yerleri ve tuvaletler bulunmaktadır.

Bakımlı, pırıl pırıl bir görünümü ile Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii, güzellik ve huzur saçmaktadır. Görevlisinin yakın ilgisi de bu güzelliğe ayrı bir katkı sağlamaktadır. Cami ibadete açık durumdadır.

İstanbul’da Sekbanbaşı Yakup Ağa Camii hariç, Sekbanbaşı ünvanlı birkaç cami ismi geçmektedir. Bunlar Zeyrek’te Sekbanbaşı Ferhat Ağa Mescidi, Saraçhâne’de Bozdoğan Kemeri dibinde Sekbanbaşı İbrahim Ağa Mescidi, Şehzâdebaşı’nda Sekbanbaşı Mehmed Ağa Mescidi. Bunların ilk ikisi tamamen yıkılmış, kaybolmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir