Anasayfa » Softa Sinan Camii , Fatih
Softa Sinan Camii - Softa Sinan Mosque
Softa Sinan Camii - Softa Sinan Mosque

Softa Sinan Camii , Fatih

Softa Sinan Camii Tarihçesi

Softa Sinan Camii, İstanbul’un fethine iştirak etmiş (ni’me’l-ceyş) Suhte Sinan yaptırmıştır. İnşa tarihi bilinmese de, vakfiye tarihi 1489 olduğundan dolayı, bu tarihten önce yaptırılmış olduğu anlaşılmaktadır. Softa Sinan ve Eğri Minare Mescidi olarak da bilinir.

1918 yılında yanan mescidin arsası, uzun yıllar öylece kalmıştır. 1973 yılında halkın yardımı ile yeniden yapılarak ibadete açılmıştır.

Adres:
Molla Gürani Mh.
34093 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.012885, 28.944568
Enlem: 41°0′46.39″N (41.012885)
Boylam: 28°56′40.44″E (28.944568)

Yapılış Tarihi: 1489

Yaptıran: Suhte Sinan

Tadilat: 1973

Minare: 1

Caminin ismi tekrar yapıldığında “Sohta” olarak yazılmıştır.

Duvarları bir sıra tuğla bir sıra taşla örülmüştür. Geniş saçaklı çatının üzeri kiremitle örtülüdür.

Küçük avludan son cemaat yerine girilir. İmam odası son cemaat yerindedir. Harimin İç duvarları kireç badanalı olup, yerden pencere altlarına ahşap lambri ile kaplanmıştır. Alt pencereler sol duvarda iki, sağ duvarda tek olup, üstlerde ikişer adettir. Mihrap duvarı altta iki, üstte üç pencerelidir. Mihrap çini ile döşenmiş olup, minber ve kürsüsü ahşap, tavan düz betondur.

Üst mahfil, mihrap duvarına kadar iki yanda ve giriş üzerinde dar ve betonarme olarak yapılmıştır. Korkulukları ahşap olup, beton iki taşıyıcı sütun da ahşapla kaplanmıştır.

Softa Sinan Camii‘nin minaresine ve kadınlar mahfiline harimden çıkılmaktadır.

Minare caminin solunda olup, sokaktaki yaya kaldırımına taşkındır. Kaidesi taş, gövdesi tuğla ile örülmüş olup şerefesi tektir.

Camekanlı abdest alma yeri mezarlığın sağ ön kısmında, tuvaletleri ise yer altındadır. Az sayıda kabri olan hazirenin etrafı duvarla çevrilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir