Anasayfa » Sultan 5. Murat
Sultan 5. Murat | 1840-1904 . 1876
Sultan 5. Murat | 1840-1904 . 1876

Sultan 5. Murat

Sultan 5. Murat Hayatı

Babası: Sultan Abdülmecid
Annesi: Şevkefza Kadın Efendi
Doğumu: 21 Eylül 1840
Vefatı: 29 Ağustos 1904
Saltanatı: 1876’da (93) gün

5. Murat, İstanbul’da doğdu ve değerli alimler tarafından yetiştirildi. Şiir ve nesir üzerinde çalışmalar yaptı.

5. Murat, tahta çıktığında 35 yaşındaydı. Sultan Abdülaziz’i tahtan indirenler tarafından padişah yapıldı. Tahta çıktığı zaman ise akli muvazenesi tamamen bozulmuştu. Dünya’nın en mütehassıs doktorlarına teslim edilmesine rağmen iyileşemedi. Zamanında Osmanlı Tarihi’nin en büyük cinayeti işlenmiştir. Hüseyin Avni Paşa, Mithat Paşa ve kafadarları, bir başka ihtilal olur ve tekrar tahta çıkarırlar korkusu ile Sultan Abdülaziz’i hapsettikleri Feriye Sarayı’nda şehit ettiler.
Binbaşı Çerkez Hasan Olayı, bu hadiseden 11 gün sonra oldu. Bir kabine toplantısında Sultan Abdülaziz’in kayın biraderleri olan Binbaşı Hasan Bey, Hüseyin Avni’yi, Hariciye Nazın Raşit Paşa’yı ve bir de subayı öldürdü. Böylece Hüseyin Avni’den eniştesinin intikamını almış oldu.

Osmanlı Devleti, Rüştü Paşa tarafından idare edilen ediliyordu. Aynı zamanda Osmanlı-Rus Harbi başlamak üzereydi.

5. Murat, Abdülaziz ile beraber Avrupa seyahatine çıkmış ve bilhassa Fransa’yı yakından tanır hale gelmişti. Mükemmel bir Fransızca biliyordu. Müsikişinastı. Fakat bütün bu meziyetleri tahta çıktığında bir işe yaramadı. Akli muvazenesi bozulduğu için, devletin ileri gelenleri onu tahttan indirmek mecburiyetinde kaldılar. Hayatının sonuna kadar Çırağan Sarayı’nda oturdu. Bir müddet sonra aklı tamamen düzeldi. Hayatı Çırağan Sarayı’nda geçti. Yine bu sarayda 64 yaşında iken vefat etti. Yeni Cami yanındaki türbeye gömüldü (Allah rahmet eylesin).

Erkek çocukları:
Mehmed,
Selahaddin.

Kız çocukları:
Fehime Sultan,
Fatma Sultan,
Hatice Sultan.

Sultan 5. Murat’tan sonra padişahlığa, Sultan 2. Abdülhamit getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir