Anasayfa » Tavaşi Süleyman Ağa Camii , Fatih
Tavaşi Süleyman Ağa Camii - Tavasi Suleyman Aga Mosque
Tavaşi Süleyman Ağa Camii - Tavasi Suleyman Aga Mosque

Tavaşi Süleyman Ağa Camii , Fatih

Tavaşi Süleyman Ağa Camii Tarihçesi

Tavaşi Süleyman Ağa Camii, Tavaşi Süleyman Ağa tarafından 1744 yılında yaptırılmıştır. 20. yüzyıl başlarında da onarım görmüştür.

Yapı, bodrum kat üzerine kagir olarak inşa edilmiştir. Küçük bir avludan sonra dört mermer basamakla son cemaat yerine varılır. Son cemaat yeri, alüminyum doğrama kullanılarak son yıllarda yapılmıştır.

Adres:
Muhsine Hatun Mh.
34130 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.003738, 28.963469
Enlem: 41°0′13.46″N (41.003738)
Boylam: 28°57′48.49″E (28.963469)

Yapılış Tarihi: 1744

Yaptıran: Tavaşî Süleyman Ağa

Tadilat: 20. Yy.

Minare: 1

Ahşap çatısının üzeri kiremit kaplıdır. İçerdeki mihrap ve minber ve tavan kaplaması ahşaptandır. Sol köşede küçük bir ahşap kürsüsü bulunur. Her duvarda ikişer uzun pencere mevcuttur.

Minare ahşaptan olup geniş yivlidir. Şerefenin altı çanağa benzer. Etrafı demir korkulukludur. Minare külahı soğan şeklindedir.

Tavaşi Süleyman Ağa Camii, yeşil renkli, minare kahve renkli olarak boyalıdır. Süleyman Ağa’nın mezarı cami avlusundadır.

Tavaşi, Osmanlı Sarayı hareminde görev yapan hadım edilmiş zenci erkeklere verilen isimdir. Genellikle küçük yaşta hadım edilerek hareme satılan tavaşiler, alt görevlerden başlayarak denenip izlendikten sonra hareme gönderilirlerdi. Başarılı olanlar haremağası olabilirlerdi. Tavaşiler arasında vezir olanlar da vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir