Anasayfa » Tevkii Cafer Camii , Fatih
Tevkii Cafer Camii - Tevkii Cafer Mosque
Tevkii Cafer Camii - Tevkii Cafer Mosque

Tevkii Cafer Camii , Fatih

Tevkii Cafer Camii Tarihçesi

Tevkii Cafer Camii, Nişancı Cafer Çelebi tarafından mescit olarak yaptırılmıştır. Mescidin inşa tarihi bilinmemekle beraber, Cafer Çelebi’nin ölüm tarihi olan 1515 göz önünü alınırsa, bu tarihten önce yaptırıldığı ortaya çıkmaktadır. Beyani Ahmet Efendi mescide minber koydurarak camiye çevrilmesine vesile olmuştur.

Adres:
Tevki Cafer Mah.
İsmail Ağa Sk. No:75 Fatih

Koordinat:
41.028156, 28.948816
Enlem: 41°1′41.36″N (41.028156)
Boylam: 28°56′55.74″E (28.948816)

Yapılış Tarihi: 1515 yılından önce

Yaptıran: Nişancı Cafer Çelebi

Tadilat: 1980

Minare: 1

1842 yılında da Sultan Abdülmecid tarafından tamir ettirilmiştir. Zaman içinde ihmal edilmiş, yangınlar geçirmiş ve sadece duvarlar ve minare kaidesi kalmıştır. 1978-1980 yılları arasında Vakıflar İdaresi’nin kontrolünde, bir derneğin ve mahalle halkının desteği ile yeniden yaptırılmıştır.

Eski Nişancı Camii ve Cafer Çelebi Camii olarak da bilinir.

Tevkii Cafer Camii; kare planlı, çatılı ve tavanı betonarme üzeri ahşap kaplamalıdır. Duvarları üç tuğla, bir kesme taş sırası ile örülmüştür. Avludan iki yönlü 4-5 basamaklı merdivenle dört yuvarlak sütunlu etrafı açık son cemaat yerine varılır. Buradan ceviz kapı ile kapalı bir mahal olan ikinci son cemaat yerine girilir. Tekrar ceviz kapı harime girilir. Harimde mihrap mermer, minber, tavan, vaaz kürsüsü ahşaptır. İç duvarlar yerden bir metre yüksekliğinde ahşap lambri ile kaplanmıştır. Her duvarda altlı-üstlü üçer pencere bulunur. Mihrap duvarında mihrabın sağında ve solunda altlı-üstlü ikişer pencere vardır. Betonarme olan kadınlar mahfiline, harimin solundaki merdivenle çıkılır. İki yuvarlak beton sütun üzerindeki üst mahfili n korkulukları ahşaptan yapılmıştır. Cami bakımlı ve aydınlıktır.

Tevkii Cafer Camii‘nin sağında yer alan minare, 16. yüzyıldan kalmadır. Hayırsever bir vatandaş tarafından tamir ettirilmiştir. Minarenin gövdesi tuğladan yapılmış olup, şerefeli taş, külahı kurşun kaplamalıdır.

Bahçede altta abdest alma yerleri ve tuvaletleri de vardır. Avlunun güney batısında imam lojmanı vardır.

Taçzadeler soyundan olan Tevkii Cafer Çelebi, Anadolu Kazaskeri iken, yeniçerililer arasında fitne çıkarmak, din ve devlete hizmetten alıkoymak suçu ile Yavuz Sultan Selim tarafından idam ettirilmiş, caminin haziresinde mihrap önünde gömülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir