Anasayfa » Unkapanı Bıçakcı Aleaddin Camii , Fatih
Unkapanı Bıçakcı Aleaddin Camii - Unkapanı Bıcakcı Aleaddin Mosque
Unkapanı Bıçakcı Aleaddin Camii - Unkapanı Bıcakcı Aleaddin Mosque

Unkapanı Bıçakcı Aleaddin Camii , Fatih

Unkapanı Bıçakcı Aleaddin Camii Tarihçesi

Unkapanı Bıçakcı Aleaddin Camii, Bıçakçı Alaeddin Ali tarafından inşa ettirilen mescidin vakfiye tarihi 1503’tür. Mescit, İsmail Efendi isimli bir hayırsever tarafından 1868 yılında yenilenmiş, 1893 yılında da Hacı Şevket Efendi tarafından bugünkü şekline getirilmiştir.

Adres:
Cibali Mh.
34083 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.021898, 28.957153
Enlem: 41°1′18.83″N (41.021898)
Boylam: 28°57′25.75″E (28.957153)

Yapılış Tarihi: 1503

Yaptıran: Bıçakçı Alaeddin Ali

Tadilat: Tadilat devam ediyor

Minare: 1

Diğer ismi. Haydar (Hayrettin) Camii’dir.

Unkapanı Bıçakcı Aleaddin Camii, ilk yapıldığında duvarları taş ve tuğla ile örülmüştü. Sonraki çalışmalarda duvarlar kesme taşla yapılmıştır. Düz çatısı ahşap, üzeri kiremitle örtülüdür.

Çağa Sokak’tan küçük bir avluya girilmektedir. Sol tarafta Kur’an kursu olarak kullanılan bir bina vardır. Avlu kapısının karşısındaki kapı ile önce son cemaat yerine, oradan da harime girilmektedir. Harimde iki yan ve mihrap duvarında üçer uzun pencere bulunmaktadır. Pencerelerin üst kısımları oval, söveleri mermerdir. Harim giriş kapısının sağ ve solunda müezzin mahalli, onların üzerinde de ahşap direkler üzerinde yine ahşap üst mahfil bulunmaktadır. Mihrap beyaz mermer, minber ve kürsü cilalı ahşap, tavan beyaz boyalı ahşaptır. Mihrabın üzerindeki sülüs hatlı kitabede, son tamirini yaptıran Hacı Şevki Efendi’nin ismi ve 1893 tarihi yazılıdır. Duvarlar yerden pencere altlarına kadar lambri ile kaplanmıştır.

Unkapanı Bıçakcı Aleaddin Camii‘nin minaresi, yapının sağında ve bağımsız olarak yapılmıştır. Kendisi bodur, kaidesi kare, gövdesi silindir şeklinde, üzerinde birbirine paralel oluk çizgiler mevcuttur. Şerefe korkuluğu betonda beton olup, külahı kurşun kaplamalıdır.

Bıçakçı Çeşme Sokağı duvarında beş kenarlı bir çeşme mevcuttur. Üzeri kiremitle örtülü çeşmenin 1868 tarihli, sülüs hatlı bir kitabesi vardır. Bu kitabede caminin yanmış olduğu ve İsmail Efendi tarafından yeniden yaptırıldığı yazılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir